Łukasiewicz ma być nie tylko innowacyjny, ale i modny. Nawiązaliśmy więc współpracę na styku nauki, sztuki i biznesu z Ewą Minge. Jej kolekcje znane są na całym świecie i pojawiają się na najbardziej prestiżowych pokazach w Mediolanie, Paryżu, Nowym Jorku, a nawet podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.
Komentarz Ewy Minge opublikowany w mediach społecznościowych
To jedna z tych chwil w życiu, kiedy startujesz w kosmos (…) Sztuka i nauka w jednej parze. Najwyższa sztuka i najwyższa nauka. Mamy wraz z prezesem Andrzejem Dybczyńskim i jego zespołem wiele nowatorskich planów, aby nie tylko stworzyć wspólnie unikatowe przedmioty czy działania, ale spopularyzować wiedzę i naukę, które obecnie szerokim wachlarzem zasłania świat plastikowych wartości.
Sztuka i nauka w parze
Ewa Minge jest projektantką mody, ale bliska jej sercu jest także architektura, wzornictwo przemysłowe i tworzenie biżuterii.
Kilka spotkań z artystką w instytutach Łukasiewicza pokazało, że potencjał współpracy jest spory. Artystka zainteresowała się Łukasiewiczem w ubiegłym roku, kiedy odwiedziła Łukasiewicz – ICiMB, a w tym roku pojawiła się w Łukasiewicz – ŁIT.
Ewa Minge w trakcie wizyty w Łukasiewicz – ŁIT
Świat odchodzi od tzw. mody sezonowej. Dzisiaj modna jest odzież wygodna, mądra i dobra technologiczne, sprawdzająca się w różnych warunkach. Taka, która przy okazji nie zaśmieca naszej planety. Rzeczy, które są robione w Łukasiewicz – ŁIT w ramach recyklingu z wtórnego obiegu, są jakościowo rewelacyjne i chciałabym, żeby zostały zastosowane w markach, które prowadzę.
Łukasiewicz – ŁIT znany jest m.in. z tkanin, które mają dodatkową funkcję ochronną. Jak stwierdziła artystka, świadomość naszej marki jest coraz większa wśród pasjonatów mody. Sukienka czy spodnie, poza dobrym projektem, muszą mieć odpowiednią jakość. Panie z problemami skórnymi, które niekoniecznie kochają słońce, z pewnością zwrócą uwagę na kolekcje sygnowane przez Ewę Minge, jeśli tkaniny będą zapewniać dodatkową ochronę np. przed promieniami UV, kleszczami czy mikroorganizmami, aby zapewniać użytkownikom odpowiedni komfort higieniczny. Dostępne na rynku wyroby odzieżowe wykonane są w przeważającej części z włókien syntetycznych, takich jak poliester, poliamid i ich mieszanki. Osoby o jasnej karnacji, ze skórą wrażliwą, skłonną do fotouczuleń, szukają wyrobów włókienniczych o certyfikowanych właściwościach barierowych dla promieniowania UV.
Nasi naukowcy doskonale wiedzą, jakich tkanin użyć, aby odzież była odporna na promieniowanie UV. Wysoki komfort użytkowania zapewnia naturalnie kolorowa bawełna organiczna, pochodząca z ekologicznych upraw bez użycia pestycydów, herbicydów i nawozów sztucznych.
Portfolio Łukasiewicz – ŁIT w zakresie odzieży funkcjonalnej i ochronnej jest bardzo bogate. Instytut wykorzystuje np. tworzywa ze zmielonego obuwia, z których wytwarza nowe podeszwy. Zapewnia komfort chodzenia diabetykom, bo dzięki unikatowej konstrukcji zapewniona jest lepsza dystrybucja nacisków na podeszwowej stronie stopy. Taka modyfikacja chroni przed powstawaniem dużych punktowych nacisków, a w efekcie zapobiega tworzeniu się zrogowaceń oraz owrzodzeń stóp.
Artystka odwiedziła też Łukasiewicz – ICiMB spędzając większość czasu w naszej Hucie Szkła. Jej uwagę zwrócił też beton architektoniczny oraz cement romański, które mogą być wykorzystane do tworzenia rzeźb i innych kreacji artystycznych. Wiemy już, że rozwiązania z Łukasiewicz – ICiMB przełożą się na projekt, nad którym obecnie pracuje artystka. Efekty poznamy już wkrótce.


