Już w najbliższy wtorek rozpoczyna się Innovatorium ŁUKASIEWICZA. Blisko 500 naukowców i inżynierów z 38 Instytutów Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ oraz polscy przedsiębiorcy spotkają się w Poznaniu, aby przedyskutować przygotowane przez ŁUKASIEWICZA projekty. Swój udział potwierdziło już niemal 40 podmiotów biznesowych, w tym prezesi i dyrektorzy takich firm jak Grupa Azoty, PKP, PKN Orlen, Pesa czy Newag.
To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Po raz pierwszy, na tak dużą skalę, skonfrontujemy nasze pomysły z przedstawicielami biznesu – mówi Piotr Dardziński, prezes ŁUKASIEWICZA. Jesteśmy otwarci na opinię przedsiębiorców. Chcemy, aby kierunki naszych działań w jak największym stopniu odpowiadały realnym wyzwaniom i potrzebom, z którymi mierzy się biznes – podkreśla Dardziński.
Wśród zaprezentowanych projektów znajdą się między innymi:
- Opracowanie powłok zabezpieczających do zastosowań w medycynie;
- Elektromobilny autonomiczny robot polowy uwzględniający wymogi rolnictwa precyzyjnego
- Tabor dla kolei dużych prędkości w Polsce;
- Nawozy nowej generacji o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, przyjazne dla rolnika i środowiska;
- Wielofunkcyjne obuwie skórzano-tekstylne o podwyższonych właściwościach użytkowych oraz redukujące ryzyko powstawania mikrourazów stóp;
- Nowe materiały kompozytowe z surowców wtórnych dla współczesnego budownictwa;
- Innowacyjne przyrządy, moduły i systemy elektroniki mocy wykorzystujące azotek galu dla zastosowań przemysłowych;
- Funkcjonalne meble hybrydowe;
- Modułowe warstwowe systemy opancerzenia;
- Opracowanie technologii produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odpadów przemysłu przetwórstwa spożywczego z wykorzystaniem procesu mikronizacji.
W ramach Innovatorium odbędzie się także spotkanie z Jadwigą Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii. Obecni będą również goście specjalni z jednego z najlepszych na świecie ośrodka naukowego SRI International, aby opowiedzieć uczestnikom o amerykańskich doświadczeniach we współpracy nauki z biznesem.
Dla uczestników przygotowano również szereg spotkań warsztatowych i szkoleń. W Poznaniu pojawią się m.in. przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Funduszu Rozwoju czy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W sesji plenarnej, o idei Grand Challange, opowie Thomas Strat z SRI International. W agendzie także projekcja filmu o Ignacym Łukasiewiczu, naszym patronie.
Strona internetowa wydarzenia: innovatorium-lukasiewicz.pl