Za nami intensywne i inspirujące dni na H2POLAND i Net-Zero Energy 2025 w Poznaniu. Wydarzenie okazało się kopalnią wiedzy, doświadczeń i pozytywnej energii, której źródłem była wizja przyszłości opartej na wodorze oraz efektywnym dążeniu do neutralności klimatycznej.
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprezentował efekty projektu MAWO: „Bezpieczny zbiornik na wodór gazowy dedykowany do pojazdów”. Odwiedzający targi mieli okazję zobaczyć prototyp zbiornika po przeprowadzonej próbie ciśnieniowej w laboratorium testów ciśnieniowych Łukasiewicz – ILOT.
Usług Inżynierskich oraz Centrum Technologii Kompozytowych. Projekt zbiornika wysokociśnieniowego został zrealizowany w konsorcjum: Łukasiewicz – ILOT (lider), Łukasiewicz – PIMOT, Łukasiewicz – IEL, Łukasiewicz – IMPIB, Łukasiewicz – IMiF i Łukasiewicz – EMAG.
Sukcesy Łukasiewicz – PIT
Eksperci Łukasiewicz – PIT zaprezentowali projekty realizowane w Centrum Nowoczesnej Mobilności – H2 Control (kompletny system sterowania pojazdem wodorowym) i 2H (prototyp lokomotywy wodorowej z dodatkowym zasilaniem z sieci trakcyjnej). Przedstawili też ofertę Departamentu Certyfikacji i Inspekcji w zakresie technologii wodorowych oraz pojazdów szynowych.
W ramach konferencji #2morrow_EnergINN, organizowanej przez Enea Operator i PCSS podczas Net-Zero Energy, wystąpił Tomasz Markowski – Dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej Łukasiewicz – PIT. Jego prelekcja dotyczyła tworzenia inteligentnych systemów łączących hardware i software oraz wpływu automatyzacji na skalowanie biznesu. Przesłanie było jasne: technologia to inwestycja, a nie koszt.
W trakcie targów dyrekcja Łukasiewicz – PIT podpisała także list intencyjny z MPK Częstochowa dotyczący wspólnych prac nad elektrycznymi i hybrydowymi układami napędowymi do autobusów miejskich. Projekt zakłada wykorzystanie rozwiązań ograniczających lub eliminujących emisję CO₂ i NOₓ.
Technologia wodorowa zyskuje popularność w Europie
Przedstawicielki Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia – Katarzyna Nowak, Agnieszka Bartnicka i Magdalena Kula – udzielały informacji na temat aktualnych konkursów związanych z technologiami wodorowymi w ramach programu Horyzont Europa. Odwiedzający stoiska naszych instytutów – zarówno przedstawiciele branży wodorowej, naukowcy, jak i uczniowie oraz pasjonaci nowoczesnych technologii – mogli zapoznać się z bieżącą ofertą partnerstwa Clean Hydrogen, a także wymienić doświadczenia dotyczące prac B+R w zakresie technologii wodorowych.
Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki zaprezentował ofertę Laboratorium Badawczego Technologii Wodorowych i Katalizy, które w ostatnich miesiącach wzbogaciło się o nowoczesne urządzenia badawcze. Dzięki wsparciu Krajowego Planu Odbudowy powstały nowe stanowiska pomiarowe, pozwalające na jeszcze dokładniejsze analizy i innowacyjne badania w branży zielonego wodoru.
W zasobach laboratorium znajduje się m.in. urządzenie DSC-TGA-QMS – narzędzie do analizy termicznej, umożliwiające jednoczesne zastosowanie termograwimetrii (TGA – do pomiaru zmian masy) i różnicowej kalorymetrii skaningowej (DSC) do badań stabilności termicznej, przemian fazowych, reakcji utleniania/redukcji i procesów rozkładu. Urządzenie to jest unikalnym przyrządem z możliwością badań temperaturowych w atmosferze wodoru.
Osiągnięcia Łukasiewicz – INS w zakresie technologii wodorowych
Przedstawiciele Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych zaprezentowali ofertę Grupy Badawczej Technologie Przemysłowe i Dekarbonizacja oraz Grupy Badawczej Katalizatory. Odwiedzający stoisko mogli na żywo zobaczyć katalizatory i sorbenty produkowane w Instytucie, stosowane m.in. w procesach oczyszczania gazów przemysłowych. Zespół specjalistów obecnych na wydarzeniu opowiadał o aktualnie prowadzonych pracach B+R oraz projektach realizowanych w obszarze technologii wodorowych.
Instytut posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w zakresie procesów katalitycznych z udziałem wodoru. Zainteresowani mogli nawiązać ciekawe rozmowy z przedstawicielami Łukasiewicz – INS na temat oferowanych produktów. Poruszano również temat nowoczesnych technologii związanych z produkcją, odzyskiem i zagospodarowaniem wodoru w instalacjach chemicznych, które z powodzeniem wdrożyli specjaliści z Instytutu. Omawiano także projekty planowane do realizacji w najbliższym czasie.
Razem na rzecz transformacji energetycznej
Udział w wydarzeniu był czymś więcej niż tylko okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami. To przede wszystkim spotkania z ludźmi pełnymi pasji, ekspertami i liderami zmian, którzy realnie wpływają na kierunek transformacji energetycznej w Polsce i całej Europie. To były dwa dni wypełnione merytorycznymi dyskusjami, wymianą doświadczeń i nawiązywaniem wartościowych relacji.