Skrzyżowanie zlokalizowane na Bielanach, tuż przy węźle Metro Młociny, w pobliżu Huty Warszawa, nie jest już bezimienne. Od dziś to rondo Grafen!
Nadanie nazwy Grafen to nie tylko wyjątkowe wydarzenie dla Warszawy, ale również symboliczny gest, mający na celu przybliżenie społeczeństwu jednego z najbardziej rewolucyjnych materiałów naszych czasów – grafenu. Miejsce nie jest przypadkowe: rondo położone jest w niedalekiej odległości od należącego do Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki – inicjatora nadania nazwy rondu, który od ponad 10 lat prowadzi badania nad grafenem (zarówno jego odmianą płatkową, jak i epitaksjalną).
Bliskość innowacji i społeczeństwa
Gratuluję dyrektorowi Łukasiewicz – IMIF i całemu zespołowi badawczemu podjęcia trudu badań nad grafenem. Wiemy, że nie jest to łatwa materia, a w dodatku kosztowna, ale też bardzo przyszłościowa i wykorzystywana w różnych rodzajach technologii. Dzięki dzisiejszemu wydarzeniu upowszechniamy wiedzę i naukę. Tu podziękowania także dla Rady Dzielnicy i Miasta za akceptację nazwy „Grafen”, która nie jest oczywista jako nazwa własna skrzyżowania.
Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki
Nadanie rondu nazwy Grafen jest wyrazem naszej wizji i nadziei na dynamiczny rozwój naukowy kraju, innowacje oraz postęp, który przekroczy granice naszego pokolenia
dyrektor Łukasiewicz – IMiF Piotr Guzdek
Inicjatywa ta to też kolejny krok ku szerokiej edukacji na temat możliwości, jakie otwiera przed nami ten materiał. W ten sposób wpisujemy się także w działania Instytutu z zakresu społecznej odpowiedzialności nauki. Razem możemy uczynić to ruchliwe miejsce symbolem nowoczesności i innowacyjności.
Rondo Grafen to także przypomnienie o potencjale grafenu jako materiału przyszłości. Ma wyjątkowe właściwości, takie jak wytrzymałość mechaniczna, przewodnictwo cieplne i elektryczne, dzięki czemu może być zastosowany w wielu dziedzinach – od energetyki, przez medycynę, aż po technologie kosmiczne. Grafen stał się symbolem innowacji, które mają w przyszłości szansę zmienić życie każdego z nas
Tymoteusz Ciuk i Adrian Chlanda, liderzy grup badawczych prowadzący badania nad grafenem
Łukasiewicz – IMiF, którego oddział znajduje się w sąsiedztwie ronda Grafen, prowadzi prace badawcze i wdrożeniowe tego materiału już od ponad 10 lat i stał się ważnym ośrodkiem oferującym produkty i technologie, które już dzisiaj są obiektem zainteresowania przedstawicieli wielu branż.
Nazwanie ronda w ten sposób ma stanowić inspirację dla młodych ludzi, pobudzać ich ciekawość naukową i zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Dobrze też, że dzięki wsparciu radnych dzielnicy i pozytywnych opiniach Komisji Nazewnictwa Miejskiego rondo znalazło swoje miejsce w Dzielnicy Bielany, bo to tu nasz Instytut działa od ponad 40 lat
Piotr Guzdek
Grafen – Materiał Wszechstronny
Jego odkrycie zostało oficjalne ogłoszone na łamach magazynu „Science” w 2004 roku, a 6 lat później autorzy artykułu zostali nagrodzeni nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Skąd takie wielkie zainteresowanie kolejnym już członkiem węglowej rodziny? Okazało się, że materiał taki posiada szereg unikalnych właściwości: jest lekki, elastyczny, przewodzi elektryczność i ciepło. Grafen to jedna z najbardziej obiecujących innowacji w dziedzinie inżynierii materiałowej i nanotechnologii. Jest to materiał dwuwymiarowy, składający się z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w regularnej strukturze heksagonalnej, przypominającej plaster miodu.
Ponadto, z uwagi na grubość rzędu pojedynczej warstwy atomowej, ten węglowy nanomateriał jest prawie przeźroczysty i ma zdolność przepuszczania ponad 97% światła widzialnego. Można zatem myśleć o wykorzystaniu jego synergicznego potencjału właściwości optycznych i elektrycznych. Nazwa ronda ma więc przypominać zarówno o możliwościach grafenu, a także o pracach naszego Instytutu, którego celem jest przekształcenie wyników badań w konkretne rozwiązania dla społeczeństwa i gospodarki.
Łukasiewicz – IMiF oferuje produkty grafenowe pod marką G-Flake, takie jak tlenek grafenu, zredukowany tlenek grafenu, pasta i papier grafenowy. Już niewielki dodatek materiałów grafenowych do innych materiałów inżynierskich może w znaczącym stopniu polepszyć ich właściwości użytkowe. Naukowcy z Grupy Badawczej Grafenu Płatkowego opracowali m.in. lakier z dodatkiem tlenku grafenu, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami antykorozyjnymi, oraz smar z dodatkiem materiałów grafenowych obniżających zużycie cierne elementów. Hallotron w technologii grafenu na węgliku krzemu dostosowany do pracy w skrajnych warunkach, to kolejne przykładowe produkty na bazie grafenu, który w instytut komercjalizuje pod markę GET – Graphene Epitaxy Technology. Nasze usługi, takie jak analiza chemiczna materiału, mikroskopia sił atomowych lub spektroskopia ramanowska, pozwalają zrozumieć i wykorzystać pełny potencjał grafenu jako materiału w badaniach i produkcji.