Ignacy Łukasiewicz był inżynierem i wynalazcą, który dokonał rewolucji w dziedzinie wydobycia ropy naftowej. Jego osiągnięcia były kluczowe dla rozwoju przemysłu naftowego w Polsce i na świecie. Płyta „Czarne Złoto” to hołd dla Ignacego Łukasiewicza i jego wkładu w rozwój nauki i techniki.
Płyta „Czarne Złoto” składa się z dziesięciu utworów oraz trzech utworów wyłącznie w wersji instrumentalnej, które są muzyczną opowieścią o życiu Ignacego Łukasiewicza oraz o wpływie, jaki jego wynalazek miał na rozwój przemysłu naftowego i światowej gospodarki. Teksty utworów zostały napisane przez znaną poetkę i pisarkę Joannę Oparek, natomiast za muzykę odpowiada Mandalien. Płyta jest dostępna na Spotify oraz YouTube.
Drugi głos na płycie należy do Krzysztofa Filusa. Płyta została nagrana w studio Orange.
„Czarne Złoto” to album, który pozwala spojrzeć na Ignacego Łukasiewicza z zupełnie nowej perspektywy. Wielu ludzi wie, że Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie to miało znaczenie dla przemysłu na całym świecie. Dzięki wynalazkowi Łukasiewicza, możliwe stało się oświetlenie ulic, a także produkcja ropy naftowej w dużych ilościach.
Joanna Oparek, autorka tekstu i głos na płycie
Napięcie pomiędzy romantyczną postawą wobec zaborcy i pozytywistyczną pracą przedsiębiorcy w postaci Ignacego Łukasiewicza jest najciekawsze i pozwoliło mi to zbudować dramatyzm tego utworu. To jest romantyk, który staje się pozytywistą. Mamy do czynienia z twórcą i wizjonerem, który jest świetnym przedsiębiorcą i jednocześnie czuję się odpowiedzialny, nie tylko za los swojego wynalazku, ale również los przemysłu naftowego w Polsce.
Utwory układają się w poemat o historii rozwoju przemysłu naftowego w Polsce, które podkreślają znaczenie osiągnięć wynalazcy. Jednak teksty nie ograniczają się tylko do suchych faktów, zawierają również elementy liryczne i poetyckie, które podkreślają wyjątkowość postaci Ignacego Łukasiewicza oraz jego wkładu w rozwój przemysłu i kultury.
Monika Krzyżanowska, producentka
Jeżeli chodzi o warstwę muzyczną to na początku pracy nad płytą ustaliśmy, że będzie to muzyka hip-hopowa lub pokrewna. Mandalien ma swoje mocne korzenie hip-hopowe i tworzy taką muzykę od 1996 roku i ona jest mu najbliższa. Płyta odzwierciedla również eksperymentalny charakter jego twórczości; słychać tam ambient, jazz czy chillout. Na płycie słuchać również inspirację kompozytora instrumentami orientalnymi
Płyta „Czarne Złoto” jest dostępna na Spotify oraz Youtube, a jej wydawcą jest Centrum Łukasiewicz. To niepowtarzalna okazja, by poznać historię Ignacego Łukasiewicza w niekonwencjonalny sposób, a przy okazji posłuchać świetnej muzyki rozciągniętej gatunkowo od ambientu, aż po rap.
Posłuchaj również odcinku podcastu „Iskry lecą” z twórczyniami płyty: