Biosensor, maseczki, centrum diagnostyczne, e-learning. Kolejne projekty Łukasiewicza w walce z koronawirusem

Czas czytania: 3 min
Biosensor, maseczki, centrum diagnostyczne, e-learning. Kolejne projekty Łukasiewicza w walce z koronawirusem

Koronawirus SARS-CoV-2 to dziś zdecydowanie największe wyzwanie dla naukowców ŁUKASIEWICZA. Kolejnym – już wkrótce – będzie wsparcie polskiej gospodarki i przedsiębiorstw na czas po pandemii. Pierwszą rocznicę powołania Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ jej naukowcy obchodzą w trybie kryzysowym projektując rozwiązania, które pomogą podnieść bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

– ŁUKASIEWICZ szybko odpowiedział na pilną potrzebę pomocy chorym na koronawirusa. Dziś stoi na pierwszej linii frontu krajowej epidemii. Pracuje nad rozwiązaniami, które mają pomóc w wyścigu o ludzkie życie i zdrowie – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. – Jestem dumny z zaangażowania naukowców ŁUKASIEWICZA jako członków zespołów badawczych pracujących nad przezwyciężeniem skutków pandemii, projektujących aparaturę medyczną i ekspertów, którzy rzeczowo i rzetelnie za pośrednictwem mediów informują o kwestiach związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa, prewencją czy profilaktyką. Walka z koronawirusem dobitnie pokazuje, jak wielkie znaczenie mają technologie w życiu człowieka i jak ważna jest rola naukowców, którzy – dla ratowaniu życia i zdrowia ludzi – je tworzą. Dziś, kiedy rząd podejmuje wysiłki, aby zminimalizować wpływ, jaki pandemia będzie miała na sytuację gospodarczą w Polsce, nasza praca nabiera szczególnego znaczenia.

ŁUKASIEWICZ – o czym informował w ostatnich dniach – rozpoczął realizację pierwszych projektów związanych z walką z pandemią nowego koronawirusa:

  1. Ze spółką Celon Pharma ŁUKASIEWICZ zainicjował program rozwoju terapii przeciw COVID. Będzie poszukiwał kombinacji znanych leków oraz nowych substancji w walce z wirusem.
  2. Naukowcy ŁUKASIEWICZ – Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej włączyli się również w projekt Agencji Badań Medycznych opracowania szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Będą poszukiwać skutecznych terapii wśród znanych leków poprzez intensyfikację prac nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Celem badania jest zahamowanie działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa.
  3. We współpracy z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN ŁUKASIEWICZ – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej produkuje urządzenia wspierające pracę respiratorów, które umożliwią niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Pierwszych sto urządzeń ma zostać wyprodukowanych w ciągu trzech tygodni.

Wykorzystując potencjał największej w Polsce sieci 440 laboratoriów i pracowni w 11 miastach w Polsce naukowcy ŁUKASIEWICZA podejmują kolejne inicjatywy.

Biosensor

ŁUKASIEWICZ – Instytut Technologii Elektronowej zgłosił się do opracowania we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej szybkiego i wysokoczułego testu na obecność koronawirusa, polegającego na wykrywaniu obecności białka proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Wytwarzane testy będą służyły do badań przesiewowych i będą mogły być stosowane np. na granicach, lotniskach itp. Będą jednak zdecydowanie bardziej wiarygodne, czulsze i skuteczne, niż powszechnie stosowany aktualnie pomiar temperatury – a zarazem szybkość ich przeprowadzenia pozostanie w podobnym stopniu zadowalająca. Szacowany maksymalny czas badania jednego pacjenta, zakończonego uzyskaniem wynikiem testu to 30 min. W podstawowej wersji pierwsze wyniki przydatności metody zostaną uzyskane po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia prac.

Linie do produkcji maseczek

ŁUKASIEWICZ jest w trakcie tworzenia linii produkcyjnych oraz uruchomienia produkcji maseczek jednorazowych. Instytuty ŁUKASIEWICZA: ITR oraz IBWCH zaproponowały stworzenie linii technologicznej bazującej na wytwarzanym metodą mokrą materiale filtracyjnym na bazie mikrowłókien szklanych z IBWCH i z wykorzystaniem technologii zgrzewania ultradźwiękowego opracowanego przez ITR. Trzy planowane linie pozwolą na produkowanie do około 90 maseczek na minutę. Maseczki spełnią normy FFP2. Będą mogły być wykorzystywane w realizacji szpitalnych procedur medycznych. Produkcja będzie realizowana na potrzeby wskazanych placówek medycznych i pozwoli wytworzyć około 60.000 maseczek dziennie.

Centrum diagnostyczne

ŁUKASIEWICZ – PORT wyraził gotowość do uruchomienia medycznego laboratorium diagnostycznego prowadzącego badania laboratoryjne na potrzeby rozpoznania i potwierdzenia COVID-19. Jego uruchomienie pozwoliłoby na realizację około 300 badań na dobę. Laboratorium w okresie przejściowym, przed osiągnięciem statusu medycznego laboratorium diagnostycznego, mogłoby wykonywać testy metodą real-time RT-PCR na dostarczonym z laboratorium obwodowego wyizolowanym materiale genetycznym (np. z Sanepidu albo szpitali zakaźnych). Docelowo laboratorium mogłoby działać, jako laboratorium obwodowe.

E-learning

Odpowiadając na zapytanie Ministerstwa Edukacji Narodowej o wsparcie e-learningu dla szkół średnich i podstawowych ŁUKASIEWICZ – Instytut Logistyki i Magazynowania wskazał na swoje kompetencje pozwalające administrować oraz prowadzić zajęcia poprzez e-learning. ILIM od lat korzysta z oprogramowania „open source” typu LMS do zarządzania procesem zdalnego nauczania. Wykorzystuje do tego celu platformę e-learning o nazwie Moodle (www.moodle.org). O dalszych losach tego projektu zadecyduje Ministerstwo. 

Przyłbice

ŁUKASIEWICZ – Instytut Lotnictwa wspólnie ze swoimi partnerami przekazał bezpłatnie 200 sztuk przyłbic ochronnych, wydrukowanych w technologii 3D, dla lekarzy i pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przy ulicy Wolskiej. W Instytucie trwają dalsze prace nad wyprodukowaniem kolejnej partii materiałów ochronnych dla następnych szpitali. Swoje urządzenia do druku w technologii 3D udostępnił także partner strategiczny Instytutu – firma General Electric Company Polska S.A. Produkcja przyłbic nie mogłaby ruszyć tak szybko bez pomocy wielu podmiotów, które bezpłatne przekazały niezbędne materiały. Są to m.in. ŁUKASIEWICZ – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, który przekazał swoje zasoby folii PETA i PLA, oraz podmioty prywatne, m.in. firma Hanex, która przekazała folię APET do produkcji szybek ochronnych (przekazany materiał wystarczy na ok. 2400 przyłbic). Chęć pomocy zgłaszają także kolejne firmy z branży.

Naukowcy ŁUKASIEWICZA równolegle pracują nad kolejnymi rozwiązaniami, które mogą wesprzeć walkę z koronawirusem.

Rocznica w trybie kryzysowym

1 kwietnia 2020 roku Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ obchodzi 1. rocznicę powstania. W związku z epidemią koronawirusa jest ona obchodzona w wyjątkowych okolicznościach.

– Technologie i innowacje są motorem, które pozwalają stanąć gospodarce na nogi, a przedsiębiorcom dźwignąć się z kryzysu. Dlatego w ŁUKASIEWICZU ze zwiększoną mocą musimy teraz pracować z biznesem nad rozwiązaniami, które z jednej strony będą dla przedsiębiorstw szansą na przetrwanie tej trudnej sytuacji gospodarczej, a z drugiej wyznaczą technologiczne trendy na kolejne dekady – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. I dodaje: – Ostatni rok był pracowity i owocny. Dzięki determinacji pracowników i ich zaangażowaniu udało nam się osiągnąć w krótkim czasie bardzo wiele. Jesteśmy organizacją ze znaczącym potencjałem komercjalizacyjnym, potrafiącą wykorzystać szansę, jaką daje synergia wynikająca z połączenia instytutów ŁUKASIEWICZA, ale przed nami jeszcze wiele pracy.

Dzięki wytężonej pracy przez ostatnie 12 miesięcy naukowcy ŁUKASIEWICZA stworzyli silny podmiot na rynku badawczo-rozwojowym, który jest gotowy odpowiedzieć na niemal każde wyzwanie biznesowe. ŁUKASIEWICZ zbudował i usystematyzował bogaty portfel projektów, który obecnie liczy 780 pozycji. Ujednolicił mechanizmy zarządzania infrastrukturą badawczą, finansami, zasobami ludzkimi czy prawami do własności intelektualnej.

ŁUKASIEWICZ to 3 pod względem wielkości sieć badawcza w Europie, ma sprecyzowane obszary badawczo-rozwojowe, w których chce się rozwijać, pokrywające się ze strategicznymi kierunkami rozwoju polskiej gospodarki: cyfrowa transformacja, inteligentna mobilność, zdrowie, zrównoważona gospodarka i energia. W Polsce ma ponad 3 700 urządzeń badawczych z czego 497 to urządzenia unikatowe w skali kraju. Dysponuje największym w kraju zapleczem technologicznym – 440 nowoczesnymi laboratoriami. Może z nich skorzystać na potrzeby rozwoju swojego biznesu każdy przedsiębiorca. Podobnie jak z wiedzy blisko 5000 naukowców. Szczególną misją Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ jest koordynowanie działań kreatywnych ludzi, którzy tworzą z pasją innowacyjne rozwiązania dla rozwoju polskiej gospodarki.

PRESS RELEASE: ŁUKASIEWICZ Research Network launches new projects to fight coronavirus

Załączniki

Playlist

2 Videos

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

    KLAUZULA INFORMACYJNA DLA KANDYDATÓW DO PRACY


    Wersja 1

    Stosownie do postanowień art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE realizujemy obowiązek informacyjny

    Informujemy, że użyte w niniejszej klauzuli informacyjnej skróty oznaczają:

    1. Dane osobowe/dane - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej;

    2. Odbiorca danych – oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, któremu ujawnia się dane osobowe, niezależnie od tego, czy jest stroną trzecią. Organy publiczne, które mogą otrzymywać dane osobowe w ramach konkretnego postępowania zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, nie są jednak uznawane za odbiorców - przetwarzanie tych danych przez te organy publiczne musi być zgodne z przepisami
    o ochronie danych mającymi zastosowanie stosownie do celów przetwarzania; przy czym przez sformułowanie, „strona trzecia” rozumie się osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub podmiot inny niż osoba, której dane dotyczą, administrator, podmiot przetwarzający czy osoby, które – z upoważnienia Administratora lub podmiotu przetwarzającego – mogą przetwarzać dane osobowe.

    3. Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;

    4. RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE;

    5. Zgoda osoby, której dane dotyczą – oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych.

    Zasady przekazania danych osobowych:

    1) nie masz obowiązku uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym oraz w procesie oceny kwalifikacji i możliwości zaoferowania zatrudnienia w jednostek Sieci Badawczej Łukasiewicz

    2) niepodanie danych, niezłożenie lub nieuzupełnienie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkować będzie wykluczeniem z ww. procesu (aplikacja nie będzie rozpatrywana).

    1. Informacje o Administratorze Danych Osobowych i Inspektorze Ochrony Danych

    Administratorem Danych Osobowych jest Centrum Łukasiewicz, ul. Puławska 469, 02-844 Warszawa,
    e-mail: kontakt@lukasiewicz.gov.pl.

    Centrum Łukasiewicz wyznaczyło Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W sprawie gromadzenia, przetwarzania
    i ochrony danych można kontaktować się pod adresem: ul. Puławska 469, 02-844 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl.

    2. Informacje o pobieranych/gromadzonych danych:

    1) Cel przetwarzania:

    a) przeprowadzenie rekrutacji, w tym nawiązanie kontaktu na etapie prowadzenia tego procesu oraz nawiązanie stosunku pracy w przypadku pozytywnego jej zakończenia, a także archiwizacja dokumentów po przeprowadzeniu rekrutacji zgodnie z wymogami prawa powszechnie obowiązującego;

    b) przeprowadzenie oceny kwalifikacji i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz nawiązanie kontaktu, po pozytywnym zakończeniu procesu przez wskazaną jednostkę Sieci Badawczej Łukasiewicz.

    2) Podstawą przetwarzania danych osobowych jest:

    a) art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 9 ust. 2 lit. a RODO;

    b) art. 6 ust. 1 lit. b RODO;

    c) art. 22(1) Kodeksu pracy oraz ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
    w zw. z art. 6 ust. 1 lit. c RODO.

    Wyjaśniamy, że nie aplikujesz na ogłoszony nabór na określone stanowisko pracy, a zgłaszasz swoją kandydaturę do potencjalnego zatrudniania w jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tym samym, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzania danych osobowych w przyszłych procesach rekrutacji.

    Informacje o wymogu podania danych: Podanie danych osobowych w zakresie wynikającym z art. 22(1) Kodeksu pracy (m.in. imię, nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, wymagania do zatrudnienia) jest dobrowolne, jednak niezbędne, aby uczestniczyć w procesie rekrutacji i oceny kwalifikacji
    i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podanie innych danych w zakresie nieokreślonym przepisami prawa, zostanie potraktowane jako zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wyrażenie zgody w tym przypadku jest dobrowolne, a zgodę tak wyrażoną można odwołać w dowolnym czasie. Jeżeli podane dane będą obejmowały szczególne kategorie danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO[1], konieczna będzie wyraźna zgoda na ich przetwarzanie, która może zostać odwołana w dowolnym czasie. Zgodę należy w takim przypadku przekazać do Centrum Łukasiewicz wraz z dokumentami rekrutacyjnymi. Proponowana treść zgody na przetwarzanie danych osobowych - ,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w art. 9 ust 1 RODO na potrzeby rekrutacji prowadzonej przez Centrum Łukasiewicz i ewentualnie zawarcia umowy o pracę zgodnie z wymogami RODO”.

    Kategorie odnośnych danych osobowych: kandydaci do pracy. Źródło pochodzenia danych osobowych: dane zostały przekazane przez osoby, których dane są przetwarzane (podmiot danych).

    3) Informacja o zawarciu umowy powierzenia przetwarzania: Centrum Łukasiewicz może zawrzeć umowy powierzenia w zakresie:

    a) osoby/podmioty trzecie, które zaangażowane są w proces rekrutacyjny,

    b) dostawcom usług zaopatrujących Centrum Łukasiewicz w rozwiązania techniczne oraz organizacyjne zapewniające sprawne zarządzanie (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom sprzętu, firmom kurierskim i pocztowym).

    4) Informacje o odbiorcach danych osobowych lub o kategoriach odbiorców, jeżeli istnieją: uprawnione organy kontroli.

    5) Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub
    w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Administrator Danych Osobowych korzysta z Microsoft Office 365, co może spowodować przekazanie Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Regulamin korzystania z Usług Online w zakresie MS Office 365 oraz zobowiązania w odniesieniu do przetwarzania i zabezpieczania danych użytkownika oraz danych osobowych przez usługi online określa dokumentacja Microsoft, w tym w szczególności:

    a) oświadczenie o ochronie prywatności - https://privacy.microsoft.com/pl-pl/privacystatement;

    b) umowa dotycząca usług Microsoft (Microsoft Services Agreement, MSA) - https://www.microsoft.com/pl-pl/servicesagreement/.

    W ramach usług Microsoft Office, dane wprowadzone do Microsoft Office 365 będą przetwarzane i przechowywane w określonej lokalizacji geograficznej. Zgodnie z funkcjonalnością usług Microsoft Office w dostępnym panelu administracyjnym w „Profilu Organizacji”, wskazano iż dane przetwarzane są na terenie Unii Europejskiej.

    Microsoft zobowiązuje się do przestrzegania przepisów prawa dotyczących świadczenia Usług Online, które dotyczą ogółu dostawców informatycznych.

    Microsoft realizuje coroczne audyty Usług Online, obejmujące audyty zabezpieczeń komputerów, środowiska informatycznego i fizycznych Centrów Danych, nadzorowany i upoważnione przez niego firmy trzecie, łącznie
    z prawem których szczegóły można znaleźć pod adresem https://www.microsoft.com/pl-pl/trust-center/privacy?docid=27.

    6) Okres, przez który dane osobowe będą przechowywane, a gdy nie jest to możliwe, kryteria ustalania tego okresu:

    a) dane osobowe są przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy;

    b) dokumenty są niszczone w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia ich przekazania do Centrum Łukasiewicz; ze zniszczenia ww. dokumentów sporządzany będzie protokół, w którym będą wskazani kandydaci ubiegający się o pracę (imię i nazwisko oraz inna dodatkowa dana identyfikująca kandydata, np. data urodzenia, adres e-mail), data zniszczenia dokumentów i podpisy osób uczestniczących w zniszczeniu dokumentów; ww. dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu dowodowym i w celu rozliczalności przetwarzania danych osobowych;

    c) dane osoby zatrudnionej w wyniku rekrutacji w Centrum Łukasiewicz przechowywane są zgodnie z wymogami przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie przechowywania akt osobowych; dane osoby zakwalifikowanej do zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz są przekazywane do tych jednostek, które w tym zakresie będą prowadziły proces rekrutacji (a dokumenty te w Centrum Łukasiewicz są niszczone, na zasadach wskazanych w lit. b);

    d) dokumenty (w tym ewidencję osób uczestniczących w danym procesie rekrutacji, która zawiera następujące dane osobowe: imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu, miasto zamieszkania) związane z rekrutacją, z wyjątkiem aplikacji kandydatów, przechowywane są przez okres 2 lat.

    7) Informacja o profilowaniu (przez profilowanie rozumie się dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się): nie dotyczy.

    3. Pouczenie o prawach osoby, której dane są przetwarzane:

    1) Posiada Pani/Pan prawo:

    a) dostępu do swoich danych osobowych,

    b) sprostowania swoich danych osobowych,

    c) usunięcia swoich danych osobowych,

    d) ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych,

    e) cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych poprzez złożenie/przesłanie pisma na adres: Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl – jeżeli uprzednio wyrazili Państwo taką zgodę i przetwarzanie dotyczących Państwa danych odbywa się na jej podstawie,

    f) przenoszenia swoich danych osobowych,

    g) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych z przyczyn związanych z szczególną Państwa sytuacją zgodnie z art. 21 RODO.

    2) Osobie, której dane są przetwarzane przysługuje prawo do złożenia skargi związanej z przetwarzaniem jej danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych lub podmiot/organizację, której dane osobowe zostały przekazane do: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. 22 531 03 00, fax. 22 531 03 01, https://uodo.gov.pl/pl/p/kontakt.

    Informujemy, że nasza siedziba objęta jest monitoringiem wizyjnym.

    [1] Art. 9 RODO

    ust. 1 - Zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby;

    ust. 2 - Ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

    a) osoba, której dane dotyczą, wyraziła wyraźną zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych w jednym lub kilku konkretnych celach, chyba że prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego przewidują, iż osoba, której dane dotyczą, nie może uchylić zakazu, o którym mowa w ust. 1;

    b) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązków i wykonywania szczególnych praw przez administratora lub osobę, której dane dotyczą, w dziedzinie prawa pracy, zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej, o ile jest to dozwolone prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, lub porozumieniem zbiorowym na mocy prawa państwa członkowskiego przewidującymi odpowiednie zabezpieczenia praw podstawowych i interesów osoby, której dane dotyczą;

    This will close in 0 seconds

    x

    This will close in 0 seconds