Beyond the obvious. Wizyta przedstawicieli VTT w Łukasiewiczu

Czas czytania: 5 min

Delegacja VTT Technical Research Centre of Finland, której przewodniczył CEO VTT Antti Vasara, odbyła w ostatnich dniach wymagające tournée po pięciu instytutach Łukasiewicza w Warszawie i Puławach.

Beyond the obvious to hasło VTT – jednej z najbardziej innowacyjnych instytucji w Europie, z ponad 80-letnią historią. Kiedy powstawał Łukasiewicz, to właśnie w Finlandii spędziliśmy sporo czasu ucząc się i inspirując doświadczeniami VTT.

VTT jest jedną z najlepszych organizacji w Europie pod kątem pozyskania projektów z Horyzontu Europa. To jeden z tych obszarów, w których chcemy się uczyć od Finów. Zakończona właśnie wizyta otworzyła nowe możliwości współpracy, które będą teraz rozwijane przez konkretne grupy robocze.

Pierwszym punktem na trasie tournée był Łukasiewicz – ILOT, gdzie rozmawialiśmy m.in. o naszych kompetencjach w obszarze mikroelektroniki i technologii wodorowych oraz rozwiązań neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Zainteresowanie naszych partnerów z Finlandii budziła m.in. kwestia podejścia do komercjalizacji rozwiązań będących efektem projektów B+R oraz organizacji centrów kompetencji przewidzianych do utworzenia w krajach członkowskich w European Chips Act. Ożywiona rozmowa wywiązała się również podczas prezentacji nt. aktualnych trendów w obszarze rozwoju rozwiązań bazujących na wodorze, w tym stacji do tankowania wodoru.

W trakcie wizyty w Łukasiewicz – PIAP zaprezentowaliśmy m. in. najnowszego robota PIAP HUNTeR – trzyipółtonową, bezzałogową platformę hybrydową do zadań szybkiego reagowania. We wnętrzach Laboratorium Badań Kinematycznych Instytutu odbył się pokaz zdalnej neutralizacji zagrożeń bombowych za pomocą wyrzutnika pirotechnicznego oraz strzelby gładkolufowej.

Instytut zaprezentował rezultaty projektów związanych z robotyką mobilną dla bezpieczeństwa publicznego, wykorzystaniem cobotów do operowania delikatnymi przedmiotami oraz rozwojem urządzeń do sygnalizacji bezpieczeństwa pracowników na placach budowy. Robotyka przemysłowa zaprezentowana została na przykładzie stanowiska spawania aluminium z robotem firmy KUKA, który poprzez nakładanie na siebie kolejnych spawów może uzyskiwać efekt zbliżony do druku 3D.

Środa upłynęła pod znakiem wyjazdu do pięknych Puław, gdzie siedzibę ma Łukasiewicz – INS. Rozmowy dotyczyły naszych kompetencji w obszarze biogospodarki, w tym przetwórstwa biomasy. Wspólnie szukaliśmy płaszczyzn współpracy projektowej w najbliższej przyszłości. Szczególną uwagę poświęciliśmy badaniom w obszarze tekstyliów, rolnictwu, pozyskiwaniu cennych substancji aktywnych z roślin i recyklingowi. Zwiedziliśmy imponujące instalacje przemysłowe Łukasiewicz – INS, w tym instalacje do ekstrakcji surowców nadkrytycznym CO2, do produkcji nawozów mineralnych i otrzymywania tworzyw biodegradowalnych.

W ostatnim dniu wizyty wybraliśmy się do Łukasiewicz – ITR i Łukasiewicz – PIMOT. 

W tonącym w wiosennej zieleni Łukasiewicz – ITR obejrzeliśmy sporo laboratoriów, m. in. technologii ultradźwiękowych, obwodów drukowanych PCB, technologii teleinformatycznych i elektronicznych oraz dział zajmujący się mikroskopami elektronowymi. Dodatkowo pracownicy Łukasiewicz – IMN zaprezentowali rozwiązania z dziedziny obronności oraz surowców krytycznych.

Ostatnim, mocnym akcentem były spotkania w Łukasiewicz – PIMOT, instytucie specjalizującym się m.in. w obszarze elektromobilności. Inżynierowie instytutu zaprezentowali m.in. autonomiczną platformę samojezdną o przeznaczeniu militarnym, a także efekty prac nad trójkołowym, bezpiecznym, miejskim pojazdem elektrycznym. Opowiedzieli również o pracach nad systemem sterowania, który umożliwi samochodowi autonomicznemu z przyczepą ominięcie przeszkody nagle pojawiającej się na drodze.

Goście mieli okazję obejrzeć unikatową aparaturę badawczą, m. in. gamę manekinów antropomorficznych wraz ze stanowiskiem do przeprowadzania crash testów. Odwiedzili również komorę kompatybilności elektromagnetycznej, w której przeprowadzane są badania dla sektora automotive i przemysłu obronnego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

x

This will close in 0 seconds