4 kierunki badawcze

Inteligentna i czysta mobilność

Nasze prace koncentrują się tutaj wokół technologii związanych z projektowaniem, wytwarzaniem, produkcją, charakteryzacją i użytkowaniem środków transportu naziemnego, powietrznego i wodnego oraz infrastruktury logistycznej. W szczególności prowadzimy R&D w obszarze elektromobilności i proekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych w środkach transportu, materiałów o rozszerzonej funkcjonalności, a także robotyki i systemów sterowania oraz maszyn stosowanych w rolnictwie, lotnictwie i technologiach kosmicznych.

inteligentna i czysta mobilność: przykładowe projekty

Łukasiewicz – PIAP opracował  autonomiczny system dla przystosowanych mobilnych platform lądowych, który umożliwi im autonomiczne podążanie za wybranym obiektem – pojazdem lub człowiekiem.

ATENA jest systemem przeznaczonym do pracy w warunkach off-roadowych, szczególnie do użytkowania w pojazdach bezzałogowych oraz załogowych do zastosowań militarnych. Umożliwia on sterowanie platformą transportową wspomagającą oddziały piechoty, tworzenie konwojów i ograniczenie liczby ludzi niezbędnych do transportu wyposażenia i pojazdów. System można instalować na pojazdach osobowych, ciężarowych czy bezzałogowych platformach lądowych. Pojazdy wyposażone w system ATENA będą mogą działać bez konieczności używania mapy i nawigacji, w oparciu o algorytmy uczące oraz wizję maszynową.

Transport w miastach przy pomocy dronów? Nasi eksperci z Łukasiewicz – ILOT wraz z partnerami z innych krajów są twórcami rekomendacji i mapy drogowej w zakresie rozwoju takiego inteligentnego transportu i jego integracji z dotychczasowymi systemami miejskiej mobilności.

Przewodniki dla samorządów regionalnych przygotowane są w 8 językach i adresują takie wyzwania, jak planowanie i finansowanie Miejskiej Mobilności Powietrznej, bezpieczeństwo operacji, poziom emisji czy poziom akceptacji mieszkańców dla nowych obiektów w przestrzeni powietrznej miasta.

Przewodniki zawierają: bazę wiedzy z zakresu polityki, integracji transportu, prawodawstwa, oraz możliwości technologicznych, scenariusze rozwoju MMP z uwzględnieniem różnych aspektów (finansowania, operacyjności, akceptacji publicznej, itp.) oraz zestaw rekomendacji i standardów koniecznych do spełnienia w procesie wdrażania MMP.

Łukasiewicz – PIT w międzynarodowym gronie partnerów realizuje projekt usprawniania procesów logistycznych w przepływach towarowych z Chin do Europy wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku (NJS) w kanale e-commerce.

Jego głównym celem jest ocena wpływu powstających globalnych korytarzy handlowych na sieć korytarzy TEN-T oraz integracja globalnej sieci z siecią Unii Europejskiej dzięki innowacyjnym koncepcjom i technologiom (IoT, Blockchain, Fizyczny Internet, 5G, druk 3D, autonomiczne pojazdy / automatyzacja, hyperloop).

Polskie konsorcjum (Łukasiewicz – PIT, GS1 Polska, Rohlig Suus, Poczta Polska) ma za zadanie realizację Living Lab polegającego na wykorzystaniu technologii IoT w operacjach transportowych wzdłuż NJS.

Łukasiewicz – KIT realizuje projekt, którego celem jest opracowanie nowych materiałów i powłok dla procesu odlewania precyzyjnego stopów niklu dla energetyki i lotnictwa. 

Polsko-włoski zespół projektowy na podstawie eksperymentalnej i teoretycznej analizy oddziaływania w układach ciekły metal/ceramika opracował szereg nowych rozwiązań materiałowo-technologicznych. W szczególności przygotowano wielowariantowe powłoki (w tym z udziałem nanocząstek tlenków lub dedykowanych wieloskładnikowych mieszanin). Przeszły one weryfikację w warunkach przemysłowych w firmie Specodlew, która wykazała istotną poprawę jakości powierzchni odlewanych elementów.

Zielona, Niskoemisyjna Gospodarka

W tym obszarze pracujemy na rzecz biogospodarki i odzysku materiałowego, czyli głównych komponentów tzw. Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W ramach tej tematyki prowadzimy prace m.in. na rzecz rozwoju technologii pozyskiwania surowców, przetwarzania odpadów i ścieków, ekoprojektowania procesów i produktów w przemyśle celulozowo-papierniczym i opakowaniowym oraz wytwarzania materiałów kompozytowych i biodegradowalnych.

zrównoważona gospodarka i energia: przykładowe projekty

Łukasiewicz – Instytut  Elektrotechniki prowadzi prace nad recyklingiem łopat turbin wiatrowych. Projekt ten jest realizacją idei zrównoważonego rozwoju w obszarze energetyki wiatrowej.

Celem projektu jest opracowanie technologii obróbki surowca odpadowego z łopat turbin elektrowni wiatrowych oraz metody ich wtórnego zagospodarowania.

Recyklat powstały w wyniku mechanicznej obróbki odpadu poeksploatacyjnego, poprodukcyjnego i wyrobów wadliwych ma właściwości materiałowe identyczne lub zbliżone do materiału pierwotnego.  Będzie on zastosowany wtórnie w kompozytach przeznaczonych do wyposażenia i serwisu farm wiatrowych oraz produkcji turbin pionowych dla odbiorców indywidualnych.

Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej wspólnie z partnterami naukowymi i biznesowymi opracował rozwiązanie dla branży cukrowniczej, które wykorzystuje jej odpady do produkcji wodoru i metanu.

Zadaniem Łukasiewicz – IChP było uruchomienie komercyjnej instalacji  do pracy z wytwarzanym w bioreaktorze strumieniem gazu wodorowego oraz skonstruowanie i przetestowanie własnego stosu ogniw paliwowych typu PEM, który będzie zamiennikiem dla produkowanych konstrukcji.

Wartość rynku biomateriałów szacuje się na ok. 42 mld dolarów rocznej sprzedaży z tendencją wzrostową 15-18% rocznie. Istotne znaczenie mają tu biomateriały dla medycyny regeneracyjnej m.in. do odbudowy kości pacjentów po wypadkach, z osteoporozą czy nowotworami.

Łukasiewicz – ICiMB wspólnie z partnerami pracuje nad wielofunkcyjnym materiałem kompozytowym o właściwościach przeciwdrobnous-trojowych i pro-regeneracyjnych do odbudowy tkanki kostnej.

Materiał kompozytowy łączy właściwości bioaktywnego, antybakteryjnego szkła, biopolimerów oraz peptydów i fibryli peptydowych o działaniu pro-regeneracyjnym.

Budownictwo modułowe  pozwala na równoległe prowadzenie prac związanych z produkcją modułów, które w 90% powstają w fabryce oraz przygotowanie całej infrastruktury na placu budowy. Technologia skraca czas budowy o ok. 70% w porównaniu z metodami tradycyjnymi.

Wyzwaniem pozostaje optymalizacja tego procesu, a także redukcja negatywnego wpływu na środowisko.

W tym obszarze działa m.in. Łukasiewicz – ICiMB, który opracował elementy modułowe z autoklawizowane-go betonu komórkowego o podwyższonej izolacyjności cieplnej na bazie innowacyjnego kruszywa z surowców odpadowych.

Elementy z betonu komórkowego są zdecydowanie lżejsze od prefabrykatów ze zwykłego betonu, co wpływa na ułatwienie prac budowlanych oraz generuje oszczędności w transporcie.

Zdrowie

Intensywnie pracujemy w obszarach biotechnologii i inżynierii biomedycznej. W szczególności prowadzimy badania w obszarze aparatury i techniki medycznej, technik diagnostycznych i rozwoju terapii. Wykorzystujemy techniki cyfrowe i sztuczną inteligencję do przetwarzania sygnałów i obrazów biomedycznych. Posiadamy także kompetencje w ramach całego procesu wytwarzania produktów leczniczych, w tym chemicznej syntezy substancji czynnych, badań przedklinicznych w zakresie toksykologii, biodostępności i równoważności biologicznej, a także w zakresie opracowania technologii wytwarzania formy leku i badań analitycznych oraz dopuszczenia do obrotu.

zdrowie: przykładowe projekty

Dwa nasze instytuty: Łukasiewicz – IMiF oraz Łukasiewicz – PORT opracowują szybkie i wysokoczułe testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, których zasada działania polega na wykrywaniu obecności strukturalnych białek (glikoprotein S  i E) obecnych w otoczce wirusa.

Szybki test przesiewowy pozwoli na wiarygodną identyfikację osób zakażonych, na podstawie analizy próbek wymazu z jamy ustnej / gardła / nosa lub w ślinie.

Test może znaleźć szerokie zastosowanie w kontroli czystości mikrobiologicznej osób, w szczególności np. na przejściach granicznych czy lotniskach i zastąpić obecnie powszechnie stosowany pomiar temperatury, czyli pomiar parametru dalece niespecyficznego w kontekście zakażenia koronawirusem.

W znakomitym towarzystwie – Paryskiego Instytutu Badań nad Mózgiem, Instytutu Psychiatrii Maxa Plancka w Monachium oraz Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, Łukasiewicz – PORT realizuje fascynujący projekt  standaryzowania podejścia do modelowania i badania zaburzeń neuropsychiatry-cznych, który przyczyni się do poprawy leczenia pacjentów dotkniętych tymi zaburzeniami. 

Rezultatem projektu będzie m.in. platforma badawcza, pomyślana jako repozytorium wypracowanych procedur oraz stworzenie w Łukasiewicz – PORT laboratorium, w którym te procedury będą testowane i walidowane. Rozwinięta i poszerzona zostanie także współpraca z laboratoriami w jednostkach partnerskich, w których również będą sprawdzane opracowane procedury. Projekt SAME-NeuroID obejmuje zarówno działalność naukową, jak i okołonaukową, a jego program składa się z kilku obszarów. Oprócz badań naukowych są to m.in. działania edukacyjne i warsztatowe zarówno dla doświadczonych pracowników naukowych, jak i doktorantów i studentów, organizacja wspólnych warsztatów, a także transfer technologii.

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, ile czasu podczas operacji chirurgicznych zajmują procedury. Aby je usprawnić, a jednocześnie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pacjenta, Łukasiewicz – PIT we współpracy ze spółką Infofinder pracuje nad systemem bazującym na oprogramowaniu komputerowym klasy workflow wraz z wyposażeniem pozwalającym na identyfikowanie i rejestrowanie artykułów medycznych przed, w trakcie i po zabiegach operacyjnych.

Poszczególne moduły będą odpowiadać za szybką i automatyczną kontrolę zgodności wagowej narzędzi chirurgicznych oraz kontrolę ilościową jednorazowych artykułów medycznych użytych w trakcie zabiegu operacyjnego. Pozwolą one na pełną i skuteczną kontrolę zgodności wagowej i ilościowej artykułów medycznych, jeszcze w trakcie operacji, co uchroni pacjenta przed pozostawieniem i zaszyciem w polu operacyjnym ciała obcego.

Opracowany system SLS, będzie również tworzył i wysyłał informacje do systemu HIS (Hospital Information System) z zakresu EDM (Elektronicznej Dokumentacji Medycznej) i rachunku kosztów. 

Podstawowym celem projektu jest rozwiązanie problemu efektywnego monitorowania i nadzoru pacjentów leczonych w warunkach ambulatoryjnych i rehabilitowanych w warunkach poza szpitalnych oraz zapewnienie efektywnej, ciągłej teleopieki nad pacjentami z niewydolnością serca i cukrzycą.

Projekt realizują wspólnie 4 instytuty: Łukasiewicz – ITAM, Łukasiewicz – IMiF, Łukasiewicz – ŁIT oraz Łukasiewicz – KIT.

Wprowadzenie systemu na rynek umożliwi zmniejszenie liczby hospitalizacji spowodowanych dekompensacją krążeniową u pacjentów z HF (w Polsce ponad 500 na 100 tys. mieszkańców), poprzez wczesną reakcję na pogarszanie się stanu zdrowia.

Produkt znajdzie zastosowanie w refundowanym programie kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego KOS-zawał, w którym rocznie uczestniczy 20 tys. pacjentów.

Transformacja cyfrowa

Nasze prace skupiają się tutaj w obszarze automatyki i robotyki, sztucznej inteligencji, data science, inteligentnych miast i sieci sensorowych. Prowadzimy projekty z obszaru rozwoju internetu rzeczy, w tym nowych rozwiązań m.in. dla sensorów fizycznych, chemicznych i biosensorów, materiałów, nanomateriałów i kompozytów funkcjonalnych o zaawansowanych właściwościach fizykochemicznych, elektroniki osobistej oraz inteligentnych opakowań i tekstyliów. Obszarem o istotnym znaczeniu jest dla nas fotonika, w szczególności w ramach technologii, materiałów i urządzeń światłowodowych, a także emiterów i detektorów promieniowania elektromagnetycznego oraz optoelektronicznych urządzeń i systemów.

transformacja cyfrowa: przykładowe projekty

Łukasiewicz – EMAG wspólnie z Instytutem Języka Polskiego PAN  realizuje projekt, którego celem jest opracowanie szkieletowego rozwiązania pozwalającego na translację wypowiedzi w języku polskim na język migowy z wykorzystaniem wirtualnej postaci ludzkiej. Innowacyjność rozwiązania polega na uwzględnieniu  emocji i pozawerbalnych elementów wypowiedzi w wizualizacji gestów.

Wśród oczekiwanych efektów projektu jest pilotaż w grupie wytypowanych serwisów informacyjnych i świadczących usługi on-line przez administrację. Upowszechnienie mechanizmów automatycznego tłumacza w systemach  internetowych świadczących usługi publiczne będzie stanowiło znaczący krok w zwiększeniu  dostępności cyfrowej administracji  publicznej.

Łukasiewicz – PIT oraz Łukasiewicz – ILOT realizują wspólnie projekt Polskiego Robota Polowego na potrzeby nowoczesnego rolnictwa. 

Robot stosowany będzie we wszystkich etapach produkcji rolnej: od siewu, aż do zakończenia wegetacji. Do jego głównych zadań należeć będzie siew, pielęgnacja poprzez mechaniczne usuwanie chwastów oraz technika ochrony roślin poprzez prowadzenie oprysków. Robot będzie w pełni automatyczny – będzie poruszać się po wyznaczonej trasie wykorzystując sygnały RTK GPS. Dodatkowo robot będzie miał możliwość prowadzenia pomiarów stanu roślin oraz wykrywania chorób bezpośrednio podczas prowadzenia poszczególnych zabiegów. 

Celem projektu jest zaspokojenie potrzeb branży kolejowej i transportu towarowego w zakresie bieżącego monitorowania stanu i zarządzania taborem kolejowym on-line dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, narzędzi i algorytmów sztucznej inteligencji z autonomicznym zasilaniem sensorów.

System ma działać globalnie, tzn. na terenie Europy i Azji, podczas ruchu pojazdu kolejowego i podczas postoju. Kluczową zaletą systemu sensorów jest możliwość informowania  przewoźników o nieprawidłowoś-ciach pracy i zużyciu podzespołów wagonu towarowego zanim nastąpi poważna awaria wymagająca długich napraw i remontów. System jest zasilany z wykorzystaniem układów energy harvesting, pozwalających na wieloletnią bezobsługową pracę. System diagnozuje usterki taboru dzięki elementom takim jak: sensory  geolokalizacji  (GNSS), akcelerometry,  lidary, czujniki temperatury oraz czujniki pola magnetycznego. Dane z sensorów agregowane są z wykorzystaniem zdalnego odczytu (BLE) oraz przetwarzane z wykorzystaniem techniki AI implementowanej m.in. w urządzeniach brzegowych sieci sensorycznej.

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, ile czasu podczas operacji chirurgicznych zajmują procedury. Aby je usprawnić, a jednocześnie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pacjenta, Łukasiewicz – PIT we współpracy ze spółką Infofinder pracuje nad systemem bazującym na oprogramowaniu komputerowym klasy workflow wraz z wyposażeniem pozwalającym na identyfikowanie i rejestrowanie artykułów medycznych przed, w trakcie i po zabiegach operacyjnych.

Poszczególne moduły będą odpowiadać za szybką i automatyczną kontrolę zgodności wagowej narzędzi chirurgicznych oraz kontrolę ilościową jednorazowych artykułów medycznych użytych w trakcie zabiegu operacyjnego. Pozwolą one na pełną i skuteczną kontrolę zgodności wagowej i ilościowej artykułów medycznych, jeszcze w trakcie operacji, co uchroni pacjenta przed pozostawieniem i zaszyciem w polu operacyjnym ciała obcego.

Opracowany system SLS, będzie również tworzył i wysyłał informacje do systemu HIS (Hospital Information System) z zakresu EDM (Elektronicznej Dokumentacji Medycznej) i rachunku kosztów. 

ty też możesz z tego skorzystać

Pola oznaczone znakiem * są wymagane
PIERWSZA PRACA W R&D: FORMULARZ REKRUTACYJNY

KLAUZULA INFORMACYJNA DLA KANDYDATÓW DO PRACY

(REKRUTACJA)


Wersja 1

Stosownie do postanowień art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE realizujemy obowiązek informacyjny

 

Informujemy, że użyte w niniejszej klauzuli informacyjnej skróty oznaczają:

1.   Dane osobowe/dane - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej;

2.   Odbiorca danych – oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, któremu ujawnia się dane osobowe, niezależnie od tego, czy jest stroną trzecią. Organy publiczne, które mogą otrzymywać dane osobowe w ramach konkretnego postępowania zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, nie są jednak uznawane za odbiorców - przetwarzanie tych danych przez te organy publiczne musi być zgodne z przepisami
o ochronie danych mającymi zastosowanie stosownie do celów przetwarzania; przy czym przez sformułowanie, „strona trzecia” rozumie się osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub podmiot inny niż osoba, której dane dotyczą, administrator, podmiot przetwarzający czy osoby, które – z upoważnienia Administratora lub podmiotu przetwarzającego – mogą przetwarzać dane osobowe.

3.   Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;

4.   RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE;

5.   Zgoda osoby, której dane dotyczą – oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych.

 

Zasady przekazania danych osobowych:

1)   nie masz obowiązku uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym oraz w procesie oceny kwalifikacji i możliwości zaoferowania zatrudnienia w jednostek Sieci Badawczej Łukasiewicz

2)   niepodanie danych, niezłożenie lub nieuzupełnienie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkować będzie wykluczeniem z ww. procesu (aplikacja nie będzie rozpatrywana).

 

 

1. Informacje o Administratorze Danych Osobowych i Inspektorze Ochrony Danych

Administratorem Danych Osobowych jest Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa,
e-mail: kontakt@lukasiewicz.gov.pl.

Centrum Łukasiewicz wyznaczyło Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W sprawie gromadzenia, przetwarzania
i ochrony danych można kontaktować się pod adresem: ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail:
dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl.

 

2. Informacje o pobieranych/gromadzonych danych:

 

1)          Cel przetwarzania:

a)       przeprowadzenie rekrutacji, w tym nawiązanie kontaktu na etapie prowadzenia tego procesu oraz nawiązanie stosunku pracy w przypadku pozytywnego jej zakończenia, a także archiwizacja dokumentów po przeprowadzeniu rekrutacji zgodnie z wymogami prawa powszechnie obowiązującego;

b)       przeprowadzenie oceny kwalifikacji i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz nawiązanie kontaktu, po pozytywnym zakończeniu procesu przez wskazaną jednostkę Sieci Badawczej Łukasiewicz.

2)          Podstawą przetwarzania danych osobowych jest:

a)       art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 9 ust. 2 lit. a RODO;

b)       art. 6 ust. 1 lit. b RODO;

c)       art. 22(1) Kodeksu pracy oraz ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
w zw. z art. 6 ust. 1 lit. c RODO.

Wyjaśniamy, że nie aplikujesz na ogłoszony nabór na określone stanowisko pracy, a zgłaszasz swoją kandydaturę do potencjalnego zatrudniania w jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tym samym, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzania danych osobowych w przyszłych procesach rekrutacji.

Informacje o wymogu podania danych: Podanie danych osobowych w zakresie wynikającym z art. 22(1) Kodeksu pracy (m.in. imię, nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, wymagania do zatrudnienia) jest dobrowolne, jednak niezbędne, aby uczestniczyć w procesie rekrutacji i oceny kwalifikacji
i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podanie innych danych w zakresie nieokreślonym przepisami prawa, zostanie potraktowane jako zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wyrażenie zgody w tym przypadku jest dobrowolne, a zgodę tak wyrażoną można odwołać w dowolnym czasie. Jeżeli podane dane będą obejmowały szczególne kategorie danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO[1], konieczna będzie wyraźna zgoda na ich przetwarzanie, która może zostać odwołana w dowolnym czasie. Zgodę należy w takim przypadku przekazać do Centrum Łukasiewicz wraz z dokumentami rekrutacyjnymi. Proponowana treść zgody na przetwarzanie danych osobowych - ,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w art. 9 ust 1 RODO na potrzeby rekrutacji prowadzonej przez Centrum Łukasiewicz i ewentualnie zawarcia umowy o pracę
zgodnie z wymogami RODO”.

Kategorie odnośnych danych osobowych: kandydaci do pracy. Źródło pochodzenia danych osobowych: dane zostały przekazane przez osoby, których dane są przetwarzane (podmiot danych).

3)          Informacja o zawarciu umowy powierzenia przetwarzania: Centrum Łukasiewicz może zawrzeć umowy powierzenia w zakresie:

a)   osoby/podmioty trzecie, które zaangażowane są w proces rekrutacyjny,

b)   dostawcom usług zaopatrujących Centrum Łukasiewicz w rozwiązania techniczne oraz organizacyjne zapewniające sprawne zarządzanie (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom sprzętu, firmom kurierskim i pocztowym).

4)          Informacje o odbiorcach danych osobowych lub o kategoriach odbiorców, jeżeli istnieją: uprawnione organy kontroli.

5)          Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub
w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Administrator Danych Osobowych korzysta z Microsoft Office 365, co może spowodować przekazanie Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Regulamin korzystania z Usług Online w zakresie MS Office 365 oraz zobowiązania w odniesieniu do przetwarzania i zabezpieczania danych użytkownika oraz danych osobowych przez usługi online określa dokumentacja Microsoft, w tym w szczególności:

  a)  oświadczenie o ochronie prywatności - https://privacy.microsoft.com/pl-pl/privacystatement; 

  b)  umowa dotycząca usług Microsoft (Microsoft Services Agreement, MSA) - https://www.microsoft.com/pl-pl/servicesagreement/.

W ramach usług Microsoft Office, dane wprowadzone do Microsoft Office 365 będą przetwarzane i przechowywane w określonej lokalizacji geograficznej. Zgodnie z funkcjonalnością usług Microsoft Office w dostępnym panelu administracyjnym w „Profilu Organizacji”, wskazano iż dane przetwarzane są na terenie Unii Europejskiej.

Microsoft zobowiązuje się do przestrzegania przepisów prawa dotyczących świadczenia Usług Online, które dotyczą ogółu dostawców informatycznych.

Microsoft realizuje coroczne audyty Usług Online, obejmujące audyty zabezpieczeń komputerów, środowiska informatycznego i fizycznych Centrów Danych, nadzorowany i upoważnione przez niego firmy trzecie, łącznie
z prawem których szczegóły można znaleźć pod adresem https://www.microsoft.com/pl-pl/trust-center/privacy?docid=27.

6)          Okres, przez który dane osobowe będą przechowywane, a gdy nie jest to możliwe, kryteria ustalania tego okresu:

a)   dane osobowe są przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy;

b)   dokumenty są niszczone w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia ich przekazania do Centrum Łukasiewicz; ze zniszczenia ww. dokumentów sporządzany będzie protokół, w którym będą wskazani kandydaci ubiegający się o pracę (imię i nazwisko oraz inna dodatkowa dana identyfikująca kandydata, np. data urodzenia, adres e-mail), data zniszczenia dokumentów i podpisy osób uczestniczących w zniszczeniu dokumentów; ww. dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu dowodowym i w celu rozliczalności przetwarzania danych osobowych;  

c)   dane osoby zatrudnionej w wyniku rekrutacji w Centrum Łukasiewicz przechowywane są zgodnie z wymogami przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie przechowywania akt osobowych; dane osoby zakwalifikowanej do zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz są przekazywane do tych jednostek, które w tym zakresie będą prowadziły proces rekrutacji (a dokumenty te w Centrum Łukasiewicz są niszczone, na zasadach wskazanych w lit. b);

d)   dokumenty (w tym ewidencję osób uczestniczących w danym procesie rekrutacji, która zawiera następujące dane osobowe: imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu, miasto zamieszkania) związane z rekrutacją, z wyjątkiem aplikacji kandydatów, przechowywane są przez okres 2 lat.

7)          Informacja o profilowaniu (przez profilowanie rozumie się dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się): nie dotyczy.

3. Pouczenie o prawach osoby, której dane są przetwarzane:

 

1)          Posiada Pani/Pan prawo:

a)   dostępu do swoich danych osobowych,

b)   sprostowania swoich danych osobowych,

c)   usunięcia swoich danych osobowych,

d)   ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych,

e)   cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych poprzez złożenie/przesłanie pisma na adres:  Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl – jeżeli uprzednio wyrazili Państwo taką zgodę i przetwarzanie dotyczących Państwa danych odbywa się na jej podstawie,

f)    przenoszenia swoich danych osobowych,

g)   wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych z przyczyn związanych z szczególną Państwa sytuacją zgodnie z art. 21 RODO.

2) Osobie, której dane są przetwarzane przysługuje prawo do złożenia skargi związanej z przetwarzaniem jej danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych lub podmiot/organizację, której dane osobowe zostały przekazane do: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. 22 531 03 00, fax. 22 531 03 01, https://uodo.gov.pl/pl/p/kontakt.

 

Informujemy, że nasza siedziba objęta jest monitoringiem wizyjnym.



[1] Art. 9 RODO

ust. 1 - Zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby;

ust. 2 - Ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

a) osoba, której dane dotyczą, wyraziła wyraźną zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych w jednym lub kilku konkretnych celach, chyba że prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego przewidują, iż osoba, której dane dotyczą, nie może uchylić zakazu, o którym mowa w ust. 1;

b) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązków i wykonywania szczególnych praw przez administratora lub osobę, której dane dotyczą, w dziedzinie prawa pracy, zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej, o ile jest to dozwolone prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, lub porozumieniem zbiorowym na mocy prawa państwa członkowskiego przewidującymi odpowiednie zabezpieczenia praw podstawowych i interesów osoby, której dane dotyczą;

(…).

This will close in 0 seconds

x

This will close in 0 seconds