Naukowcy światowej sławy na Konferencji z Polonią

Czas czytania: 7 min

Ponad 400 osób spotkało się 15 grudnia w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa oraz online na II edycji Konferencji z Polonią. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła przedstawicieli Polonii z 15 krajów, przedstawicieli wszystkich instytutów Łukasiewicza, a także reprezentantów NAWA, Fundacji Polonium, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ideas NCBR oraz zagranicznych przedstawicielstw i instytutów PAN. W pięciu panelach dyskusyjnych 18 polskich naukowców pracujących w czołowych instytucjach badawczych na świecie wymieniało się wiedzą i wzajemnie inspirowało.  

Podsłuchaj podcastu o konferencji z Polonią:

Głównym celem Konferencji z Polonią jest możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów między przedstawicielami naukowej Polonii i naukowcami Łukasiewicza. Specjalnie wypracowanym formatem dla tego celu są sesje matchmakingowe, czyli indywidualne spotkania, w czasie których omawiane są możliwości zainicjowania konkretnej współpracy badawczej. Pierwsze 10 sesji matchmakingowych odbyło się w dniu Konferencji, kolejne zaplanowane są na styczeń 2023 roku. W efekcie zeszłorocznej konferencji powstały konsorcja pracujące nad konkretnymi projektami, a organizatorzy liczą, że przynajmniej tak samo dobrze współpraca ułoży się po II edycji.

Zobacz panel: Interdyscyplinarność badań. Jak wykorzystać potencjał badaczy z różnych dyscyplin naukowych?

Jako pierwszy z zaproszonych naukowców wystąpił prof. Artur Dubrawski z Carnegie Mellon University, a zaraz po nim głos zajęli specjaliści podsumowujący poprzednią edycję, która odbyła się w grudniu 2022 r. Byli to prof. Mirosław Skibniewski z University of Maryland, prof. Daria Gołębiowska-Tataj reprezentująca globalną markę Tataj Innovation oraz prof. Rafał Łukasik z Laboratório Nacional de Energia e Geologia.

Zobacz panel: Doskonałość naukowa. Jak prowadzić badania na światowym poziomie?

Wieczorne panele dyskusyjne współprowadzili polscy naukowcy związani z zagranicznymi instytutami badawczymi, centrami badawczo-rozwojowymi firm bądź innowacyjnymi startupami. Rozmawiali o doskonałości naukowej, interdyscyplinarności badań, współpracy nauka z biznesem oraz komercjalizacji.

Zobacz panel: Współpraca nauka-biznes. Jak budować strategię biznesową firmy w oparciu o wiedzę?

Wśród gości Konferencji – oprócz naukowców z Łukasiewicza i naukowców polonijnych – byli Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Dawid Kostecki. W imieniu gospodarzy powitał gości i uczestników wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Marcin Kraska.

W swoim wystąpieniu Marcin Kraska wprost stwierdził, że jeśli polscy naukowcy pracujący poza granicami kraju myślą o powrocie do Polski, to Łukasiewicz jest właściwą opcją dla nich

Marcin Kraska, wiceprezes Centrum Łukasiewicz ds. Badań i Rozwoju

Łukasiewicz to miejsce dla Polonii naukowej. Jeżeli chcą wrócić do Polski i tu rozwijać swoją karierę naukową, to na pewno znajdą swoje miejsce w zespołach badawczych w Łukasiewiczu.Po pierwsze, oferujemy codzienną pracę w warunkach, które są analogiczne do tych, z którymi naukowcy stykają się w najlepszych instytutach badawczych na świecie. Mam tu na myśli zarówno warunki do prowadzenia pracy badawczej, a więc nowocześnie wyposażone laboratoria i wykwalifikowany personel, jak i warunki płacowe, które z powodzeniem konkurują z płacami zachodnimi. Po drugie, proponujemy efekt skali, gdyż jesteśmy największą siecią badawczą w Polsce i jedną z największych w Europie. Po trzecie, proponujemy przemyślaną i ciągle szukającą optymalnych rozwiązań organizację: zatrudniamy ponad 4500 naukowców i inżynierów, a łącznie naszych pracowników jest ponad 7000, więc nieustannie poszukujemy rozwiązań nie tylko na polu badań naukowych, ale także na polu wdrożeń, komercjalizacji czy ulepszania infrastruktury badawczej i teleinformatycznej. Słowem, oferujemy pracę na światowym poziomie, ale w Polsce, bez konieczności opuszczania kraju.

Pracujący w czeskim Libercu dr hab. Stanisław Wacławek podkreślił korzyści z budowania relacji międzynarodowych:

dr hab. Stanisław Wacławek, Technical University of Liberec

Od 10 lat pracuję w Czechach, ale utrzymuje relacje naukowe z Polską, również z Siecią Badawczą Łukasiewicz i bardzo to sobie chwalę. Dzięki tej współpracy możemy doskonalić nasze badania i podwyższasz poziom badawczy naszych eksperymentów.

Marcin Kraska zaakcentował ludzki wymiar współpracy mówiąc, że Konferencja z Polonią łączy konkretnych ludzi, a potem ich organizacje, co przekłada się w końcu na szerszą współpracę między organizacjami.

Zobacz panel: Komercjalizacja i start-upy. Od naukowca do prezesa, jak z sukcesem zbudować start-up?

Jak wspomnieliśmy Konferencja z Polonią realizowana była jednocześnie stacjonarnie w Łukasiewicz – ILOT oraz online, z czego większość uczestników brała udział zdalnie będąc realnie obecnymi w różnych strefach czasowych od USA do Nowej Zelandii. A to oznaczało, że choć stacjonarnie konferencja rozpoczęła się o 16:00 czasu warszawskiego, to dla uczestników z USA mogła być to godzina 9:00 rano w czwartek, a dla łączących się z Nowej Zelandii 4:00 w nocy w piątek.

Antonina Pawlak, Liderka tegorocznej Konferencji z Centrum Łukasiewicz.

Organizacja hybrydowej Konferencji z Polonią 2022 była zawodowym wyzwaniem i wyjątkowym doświadczeniem możliwości aktywnej współpracy z całym Łukasiewiczem. Dla mnie jako dla Liderki Projektu szczególnym wyzwaniem była koordynacja wydarzenia w formie hybrydowej. Jednocześnie była to unikalna okazja obserwacji dynamiki wydarzenia, które odbywa się w tym samym czasie stacjonarnie i online. Efektem Konferencji były bezpośrednie spotkania przedstawicieli naszych instytutów z najlepszymi polonijnymi naukowcami. Jestem pewna, że konkretne rezultaty tegorocznej konferencji – wspólne projekty i wzajemne wizyty studyjne – będziemy obserwować w Łukasiewiczu przez długi czas

W Łukasiewiczu lubimy konkrety, ale na więcej rzetelnych wyników tegorocznej edycji Konferencji z Polonią przyjdzie chwilę poczekać. Efekty zeszłorocznej edycji są nie tylko konkretne, ale i obiecujące, więc jesteśmy dobrej myśli także i tym razem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds