W najbliższych dwóch latach zatrudnimy 2000 innowatorów

Czas czytania: 3 min

W ciągu zaledwie 3 lat naukowcy Sieci Badawczej Łukasiewicz odpowiedzieli na blisko 2000 wyzwań rzuconych im przez przedsiębiorców. Z unikalnego systemu Wyzwań Łukasiewicza skorzystało już ponad 800 firm. Aby obsłużyć coraz większe zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania, w najbliższych dwóch latach chcemy zatrudnić w Łukasiewiczu 2000 nowych pracowników w sektorze badawczo-rozwojowym.

Na konferencji poświęconej planom rozwoju jednej z największych sieci badawczych w Europie, pracownicy z różnych miast i obszarów badawczych opowiadali o tym, jak pracuje się w Łukasiewiczu.

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Lubimy niestandardowe metody pracy. Już sam system Wyzwań Łukasiewicza był w polskich warunkach rewolucją – zaczęliśmy bardzo szybko i skutecznie zderzać potrzeby firm i potencjał naukowców. W ciągu 15 dni od otrzymania zgłoszenia przygotowujemy propozycję rozwiązania problemu technologicznego wraz z zespołem, budżetem i harmonogramem prac. Ten „one stop shop” położył kres niekończącym się wzajemnym poszukiwaniom między przedsiębiorcami i zespołami naukowców wyspecjalizowanych w danej dziedzinie.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do uczestników wydarzenia w liście, który odczytała obecnym Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Jestem przekonany, że praca na rzecz polskiej nauki oraz gospodarki, jaką oferuje Sieć Badawcza Łukasiewicz, jest nie tylko atrakcyjna i może przynieść wielką satysfakcję, ale też wyznacza kierunki rozwoju nastawione na przyszłość. Inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa czy zrównoważona gospodarka i energia, które stały się Państwa domeną, to właściwe i przyszłościowe wybory. Dlatego cieszę się z dalekosiężnych planów dotyczących zatrudnienia obiecujących polskich naukowców, bo taka inwestycja jest wartościowa i daje szansę, szczególnie młodym ludziom, na udział w fascynujących projektach.

W trakcie konferencji zostało zapowiedziane utworzenie 2000 nowych miejsc pracy w R&D w ciągu 2 lat. Innowatorzy dołączą do zespołów prowadzących zaawansowane projekty badawcze, w tym również te realizowane w międzynarodowych konsorcjach, np. w ramach Horyzontu Europa. O tym, że w Polsce możliwe jest powstrzymanie tzw. drenażu mózgów, świadczą dotychczasowe efekty pracy Łukasiewicza, np. w obszarze biotechnologii.

Naukowców mających doświadczenie pracy w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie pociąga m.in. koncepcja Sieci Badawczej Łukasiewicz łączącej wysokiej klasy naukę z komponentem wdrożeniowym i możliwością komercjalizacji efektów badań.

Michał Malewicz, dyrektor Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii Łukasiewicz – PORT

Pracując ponad 20 lat za granicą miałem nadzieję, że moja wiedza i umiejętności przydadzą się kiedyś w profesjonalnej instytucji badawczej w Polsce. Dlatego kiedy w 2019 r. powstała Sieć Badawcza Łukasiewicz propozycja powrotu do kraju stała się szczególnie kusząca.

W ostatniej dekadzie znacząco zwiększone zostały nakłady na badania w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki. Uważam, że warunki pracy naukowca w Cambridge University i Karolinska Intitutet, gdzie wcześniej pracowałem, nie różnią się od tego, co oferuje Łukasiewicz.

W swojej strategii inwestujemy nie tylko w uznane nazwiska spośród naukowców na świecie, ale również w uczniów szkół średnich i studentów.

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Chcemy i potrafimy inwestować w najlepszych ludzi. Realizujemy długofalowe programy rozwoju talentów, mamy najwięcej doktorantów wdrożeniowych w Polsce, wysyłamy naszych naukowców na zagraniczne staże badawcze, a ostatnio sięgamy nawet po olimpijczyków od niedawna pracujących u nas pod okiem mentorów.

Jesienią 2022 r. uruchomiliśmy w Łukasiewiczu pilotażowy program zatrudniania finalistów i laureatów olimpiad z przedmiotów ścisłych. Aż 12 instytutów z całej Polski zdecydowało wziąć udział w tym przedsięwzięciu i zatrudniło 23 olimpijczyków.

Marcin Dudziak, 18-letni finalista Olimpiady Fizycznej, obecnie student I roku Inżynierii Kwantowej na Politechnice Wrocławskiej

Od pierwszego dnia w Łukasiewiczu jestem członkiem zespołu badawczego na takich samych prawach jak jego wieloletni pracownicy. Zajmuję się badaniem właściwości recyklatu powstałego ze zużytych maszyn przemysłowych. Dzisiaj, kiedy zaczyna brakować surowców, takie poszukiwania wydają się być szczególnie ważne. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony tym, jak dużo nauczyłem się w ciągu zaledwie 3 miesięcy pracy w Łukasiewiczu.

W konferencji zorganizowanej w siedzibie Łukasiewicz – PIMOT wzięło udział kilkuset gości, m.in. studentów z najlepszych w kraju kół naukowych, olimpijczyków, nowozatrudnionych pracowników Łukasiewicza, a także ministrów, rektorów i przedstawicieli mediów. Podczas wydarzenia można było poznać zespoły Łukasiewicza z całej Polski, a także poznać proces rekrutacji i warunki zatrudnienia podczas specjalnych warsztatów dla studentów.

Chcesz do Nas dołączyć? Przejdź do zakładki KARIERA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds