#TarczaNaukowa: Łukasiewicz wyprodukuje w miesiąc ponad 2.000.000 maseczek

Czas czytania: 3 min
#TarczaNaukowa: Łukasiewicz wyprodukuje w miesiąc ponad 2.000.000 maseczek

Naukowcy Łukasiewicza pracują nad uruchomieniem produkcji maseczek medycznych. W skład konsorcjum projektowego wchodzą przedstawiciele Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie.

Zespół projektowy, którego liderem jest Małgorzata Zwolińska, z-ca dyrektora Łukasiewicz – IBWCh,  tworzy linię technologiczną wykorzystującą doświadczenie Łukasiewicza w produkcji włóknin konstrukcyjnych i materiałów filtracyjnych oraz technologię zgrzewania ultradźwiękowego.

– W tym innowacyjnym projekcie największym wyzwaniem jest stworzenie w ekstremalnie krótkim czasie od podstaw kompletnej linii produkcyjnej maseczek medycznych. Po 3 tygodniach jesteśmy na najlepszej drodze, aby – dzięki doskonałej współpracy zespołu Łukasiewicza uruchomić w zakładanym terminie pierwszą linię do produkcji masowej – mówi Małgorzata Zwolińska, z-ca dyrektora Łukasiewicz -IBWCh

Zaprojektowanie i uruchomienie pierwszej linii produkcyjnej zajmie inżynierom Łukasiewicza jeszcze 5 tygodni. Kolejne linie produkcyjne będą uruchamiane co tydzień.

– Produkcja maseczek docelowo będzie odbywać się na trzech liniach o łącznej wydajności ponad 2.000.000 sztuk maseczek na miesiąc – dodaje Michał Janasik, Wiceprezes Łukasiewicza ds. Finansów i Komercjalizacji.

Instytuty Łukasiewicza aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Już dziś na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich. Więcej o zaangażowaniu naukowców trzeciej pod względem wielkości Sieci Badawczej w Europie w walkę z koronawirusem można przeczytać pod linkiem: https://lukasiewicz.gov.pl/media/informacje-prasowe/tarcza-naukowa  Informacje są tam na bieżąco aktualizowane.

Załączniki

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds