Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował pierwszych 100 urządzeń Ventil (+ WIDEO, + FOTO)

Czas czytania: 3 min
Łukasiewicz - Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował pierwszych 100 urządzeń Ventil (+ WIDEO, + FOTO)

Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. O uruchomieniu produkcji Łukasiewicz informował 23.03.2020 roku. W piątek 10.04.2020 roku pierwsza partia kilkunastu sztuk urządzenia opuści Instytut Łukasiewicza i zostanie skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne.

Pozostałe aparaty Ventil zostaną rozesłane do kolejnych placówek medycznych po Świętach Wielkanocnych.

Aparat Ventil opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Wynalazek ten pomoże w zwiększeniu liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów. Może mieć to szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Dziękuję naukowcom Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Łukasiewicz – ITAM za doskonałą współpracę, której owocem jest szybkie udostępnienie urządzenia Ventil do testów klinicznych. Wiele działań podejmowanych w Łukasiewiczu na rzecz walki z SARS-CoV-2 jest odpowiedzią środowiska naukowego na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. To Tarcza Naukowa, która wspiera nas wszystkich w walce ze skutkami tej globalnej epidemii – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

– MNiSW złożyło do IBIB PAN zamówienie na kolejne 100 sztuk aparatów Ventil do badań klinicznych. Łukasiewicz – ITAM będzie je oczywiście wytwarzać. Dalsza produkcja zależeć będzie od zamówień, przy czym wprowadzanie ich na rynek poza badaniami klinicznymi może rozpocząć się po uzyskaniu certyfikatu, które – jak szacujemy – może mieć miejsce na początku maja – mówi Janusz Wróbel, dyrektor Łukasiewicz – ITAM.

Projekt wdrożenia aparatu Ventil do małoseryjnej produkcji jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej o produkcji Ventila w komunikacie prasowym pod tym adresem:

https://lukasiewicz.gov.pl/media/informacje-prasowe/pr/493172/lukasiewicz-rusza-z-produkcja-urzadzenia-ktore-zoptymalizuje-prace-szpitalnych-respiratorow

Załączniki

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds