Biosensor, maseczki, centrum diagnostyczne, e-learning. Kolejne projekty Łukasiewicza w walce z koronawirusem

Czas czytania: 3 min
Biosensor, maseczki, centrum diagnostyczne, e-learning. Kolejne projekty Łukasiewicza w walce z koronawirusem

Koronawirus SARS-CoV-2 to dziś zdecydowanie największe wyzwanie dla naukowców ŁUKASIEWICZA. Kolejnym – już wkrótce – będzie wsparcie polskiej gospodarki i przedsiębiorstw na czas po pandemii. Pierwszą rocznicę powołania Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ jej naukowcy obchodzą w trybie kryzysowym projektując rozwiązania, które pomogą podnieść bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

– ŁUKASIEWICZ szybko odpowiedział na pilną potrzebę pomocy chorym na koronawirusa. Dziś stoi na pierwszej linii frontu krajowej epidemii. Pracuje nad rozwiązaniami, które mają pomóc w wyścigu o ludzkie życie i zdrowie – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. – Jestem dumny z zaangażowania naukowców ŁUKASIEWICZA jako członków zespołów badawczych pracujących nad przezwyciężeniem skutków pandemii, projektujących aparaturę medyczną i ekspertów, którzy rzeczowo i rzetelnie za pośrednictwem mediów informują o kwestiach związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa, prewencją czy profilaktyką. Walka z koronawirusem dobitnie pokazuje, jak wielkie znaczenie mają technologie w życiu człowieka i jak ważna jest rola naukowców, którzy – dla ratowaniu życia i zdrowia ludzi – je tworzą. Dziś, kiedy rząd podejmuje wysiłki, aby zminimalizować wpływ, jaki pandemia będzie miała na sytuację gospodarczą w Polsce, nasza praca nabiera szczególnego znaczenia.

ŁUKASIEWICZ – o czym informował w ostatnich dniach – rozpoczął realizację pierwszych projektów związanych z walką z pandemią nowego koronawirusa:

  1. Ze spółką Celon Pharma ŁUKASIEWICZ zainicjował program rozwoju terapii przeciw COVID. Będzie poszukiwał kombinacji znanych leków oraz nowych substancji w walce z wirusem.
  2. Naukowcy ŁUKASIEWICZ – Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej włączyli się również w projekt Agencji Badań Medycznych opracowania szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Będą poszukiwać skutecznych terapii wśród znanych leków poprzez intensyfikację prac nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Celem badania jest zahamowanie działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa.
  3. We współpracy z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN ŁUKASIEWICZ – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej produkuje urządzenia wspierające pracę respiratorów, które umożliwią niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Pierwszych sto urządzeń ma zostać wyprodukowanych w ciągu trzech tygodni.

Wykorzystując potencjał największej w Polsce sieci 440 laboratoriów i pracowni w 11 miastach w Polsce naukowcy ŁUKASIEWICZA podejmują kolejne inicjatywy.

Biosensor

ŁUKASIEWICZ – Instytut Technologii Elektronowej zgłosił się do opracowania we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej szybkiego i wysokoczułego testu na obecność koronawirusa, polegającego na wykrywaniu obecności białka proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Wytwarzane testy będą służyły do badań przesiewowych i będą mogły być stosowane np. na granicach, lotniskach itp. Będą jednak zdecydowanie bardziej wiarygodne, czulsze i skuteczne, niż powszechnie stosowany aktualnie pomiar temperatury – a zarazem szybkość ich przeprowadzenia pozostanie w podobnym stopniu zadowalająca. Szacowany maksymalny czas badania jednego pacjenta, zakończonego uzyskaniem wynikiem testu to 30 min. W podstawowej wersji pierwsze wyniki przydatności metody zostaną uzyskane po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia prac.

Linie do produkcji maseczek

ŁUKASIEWICZ jest w trakcie tworzenia linii produkcyjnych oraz uruchomienia produkcji maseczek jednorazowych. Instytuty ŁUKASIEWICZA: ITR oraz IBWCH zaproponowały stworzenie linii technologicznej bazującej na wytwarzanym metodą mokrą materiale filtracyjnym na bazie mikrowłókien szklanych z IBWCH i z wykorzystaniem technologii zgrzewania ultradźwiękowego opracowanego przez ITR. Trzy planowane linie pozwolą na produkowanie do około 90 maseczek na minutę. Maseczki spełnią normy FFP2. Będą mogły być wykorzystywane w realizacji szpitalnych procedur medycznych. Produkcja będzie realizowana na potrzeby wskazanych placówek medycznych i pozwoli wytworzyć około 60.000 maseczek dziennie.

Centrum diagnostyczne

ŁUKASIEWICZ – PORT wyraził gotowość do uruchomienia medycznego laboratorium diagnostycznego prowadzącego badania laboratoryjne na potrzeby rozpoznania i potwierdzenia COVID-19. Jego uruchomienie pozwoliłoby na realizację około 300 badań na dobę. Laboratorium w okresie przejściowym, przed osiągnięciem statusu medycznego laboratorium diagnostycznego, mogłoby wykonywać testy metodą real-time RT-PCR na dostarczonym z laboratorium obwodowego wyizolowanym materiale genetycznym (np. z Sanepidu albo szpitali zakaźnych). Docelowo laboratorium mogłoby działać, jako laboratorium obwodowe.

E-learning

Odpowiadając na zapytanie Ministerstwa Edukacji Narodowej o wsparcie e-learningu dla szkół średnich i podstawowych ŁUKASIEWICZ – Instytut Logistyki i Magazynowania wskazał na swoje kompetencje pozwalające administrować oraz prowadzić zajęcia poprzez e-learning. ILIM od lat korzysta z oprogramowania „open source” typu LMS do zarządzania procesem zdalnego nauczania. Wykorzystuje do tego celu platformę e-learning o nazwie Moodle (www.moodle.org). O dalszych losach tego projektu zadecyduje Ministerstwo. 

Przyłbice

ŁUKASIEWICZ – Instytut Lotnictwa wspólnie ze swoimi partnerami przekazał bezpłatnie 200 sztuk przyłbic ochronnych, wydrukowanych w technologii 3D, dla lekarzy i pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przy ulicy Wolskiej. W Instytucie trwają dalsze prace nad wyprodukowaniem kolejnej partii materiałów ochronnych dla następnych szpitali. Swoje urządzenia do druku w technologii 3D udostępnił także partner strategiczny Instytutu – firma General Electric Company Polska S.A. Produkcja przyłbic nie mogłaby ruszyć tak szybko bez pomocy wielu podmiotów, które bezpłatne przekazały niezbędne materiały. Są to m.in. ŁUKASIEWICZ – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, który przekazał swoje zasoby folii PETA i PLA, oraz podmioty prywatne, m.in. firma Hanex, która przekazała folię APET do produkcji szybek ochronnych (przekazany materiał wystarczy na ok. 2400 przyłbic). Chęć pomocy zgłaszają także kolejne firmy z branży.

Naukowcy ŁUKASIEWICZA równolegle pracują nad kolejnymi rozwiązaniami, które mogą wesprzeć walkę z koronawirusem.

Rocznica w trybie kryzysowym

1 kwietnia 2020 roku Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ obchodzi 1. rocznicę powstania. W związku z epidemią koronawirusa jest ona obchodzona w wyjątkowych okolicznościach.

– Technologie i innowacje są motorem, które pozwalają stanąć gospodarce na nogi, a przedsiębiorcom dźwignąć się z kryzysu. Dlatego w ŁUKASIEWICZU ze zwiększoną mocą musimy teraz pracować z biznesem nad rozwiązaniami, które z jednej strony będą dla przedsiębiorstw szansą na przetrwanie tej trudnej sytuacji gospodarczej, a z drugiej wyznaczą technologiczne trendy na kolejne dekady – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. I dodaje: – Ostatni rok był pracowity i owocny. Dzięki determinacji pracowników i ich zaangażowaniu udało nam się osiągnąć w krótkim czasie bardzo wiele. Jesteśmy organizacją ze znaczącym potencjałem komercjalizacyjnym, potrafiącą wykorzystać szansę, jaką daje synergia wynikająca z połączenia instytutów ŁUKASIEWICZA, ale przed nami jeszcze wiele pracy.

Dzięki wytężonej pracy przez ostatnie 12 miesięcy naukowcy ŁUKASIEWICZA stworzyli silny podmiot na rynku badawczo-rozwojowym, który jest gotowy odpowiedzieć na niemal każde wyzwanie biznesowe. ŁUKASIEWICZ zbudował i usystematyzował bogaty portfel projektów, który obecnie liczy 780 pozycji. Ujednolicił mechanizmy zarządzania infrastrukturą badawczą, finansami, zasobami ludzkimi czy prawami do własności intelektualnej.

ŁUKASIEWICZ to 3 pod względem wielkości sieć badawcza w Europie, ma sprecyzowane obszary badawczo-rozwojowe, w których chce się rozwijać, pokrywające się ze strategicznymi kierunkami rozwoju polskiej gospodarki: cyfrowa transformacja, inteligentna mobilność, zdrowie, zrównoważona gospodarka i energia. W Polsce ma ponad 3 700 urządzeń badawczych z czego 497 to urządzenia unikatowe w skali kraju. Dysponuje największym w kraju zapleczem technologicznym – 440 nowoczesnymi laboratoriami. Może z nich skorzystać na potrzeby rozwoju swojego biznesu każdy przedsiębiorca. Podobnie jak z wiedzy blisko 5000 naukowców. Szczególną misją Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ jest koordynowanie działań kreatywnych ludzi, którzy tworzą z pasją innowacyjne rozwiązania dla rozwoju polskiej gospodarki.

PRESS RELEASE: ŁUKASIEWICZ Research Network launches new projects to fight coronavirus

Załączniki

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds