Innovatorium ŁUKASIEWICZA już 1 października

26 września 2019 Wrzesień 27th, 2019 No Comments

Już w najbliższy wtorek rozpoczyna się Innovatorium ŁUKASIEWICZA. Blisko 500 naukowców i inżynierów z 38 Instytutów Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ oraz polscy przedsiębiorcy spotkają się w Poznaniu, aby przedyskutować przygotowane przez ŁUKASIEWICZA projekty. Swój udział potwierdziło już niemal 40 podmiotów biznesowych, w tym prezesi i dyrektorzy takich firm jak Grupa Azoty, PKP, PKN Orlen, Pesa czy Newag.

To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Po raz pierwszy, na tak dużą skalę, skonfrontujemy nasze pomysły z przedstawicielami biznesu – mówi Piotr Dardziński, prezes ŁUKASIEWICZA. Jesteśmy otwarci na opinię przedsiębiorców. Chcemy, aby kierunki naszych działań w jak największym stopniu odpowiadały realnym wyzwaniom i potrzebom, z którymi mierzy się biznes – podkreśla Dardziński.

Wśród zaprezentowanych projektów znajdą się między innymi:

  • Opracowanie powłok zabezpieczających do zastosowań w medycynie;
  • Elektromobilny autonomiczny robot polowy uwzględniający wymogi rolnictwa precyzyjnego
  • Tabor dla kolei dużych prędkości w Polsce;
  • Nawozy nowej generacji o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, przyjazne dla rolnika i środowiska;
  • Wielofunkcyjne obuwie skórzano-tekstylne o podwyższonych właściwościach użytkowych oraz redukujące ryzyko powstawania mikrourazów stóp;
  • Nowe materiały kompozytowe z surowców wtórnych dla współczesnego budownictwa;
  • Innowacyjne przyrządy, moduły i systemy elektroniki mocy wykorzystujące azotek galu dla zastosowań przemysłowych;
  • Funkcjonalne meble hybrydowe;
  • Modułowe warstwowe systemy opancerzenia;
  • Opracowanie technologii produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odpadów przemysłu przetwórstwa spożywczego z wykorzystaniem procesu mikronizacji.

W ramach Innovatorium odbędzie się także spotkanie z Jadwigą Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii. Obecni będą również goście specjalni z jednego z najlepszych na świecie ośrodka naukowego SRI International, aby opowiedzieć uczestnikom o amerykańskich doświadczeniach we współpracy nauki z biznesem.

Dla uczestników przygotowano również szereg spotkań warsztatowych i szkoleń. W Poznaniu pojawią się m.in. przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Funduszu Rozwoju czy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W sesji plenarnej, o idei Grand Challange, opowie Thomas Strat z SRI International. W agendzie także projekcja filmu o Ignacym Łukasiewiczu, naszym patronie.

Strona internetowa wydarzenia: innovatorium-lukasiewicz.pl