Nauka dla Ciebie. Największe naukowe show w Polsce.

Paweł Morawiak 20 września 2019 No Comments

Za nami Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki „Nauka dla Ciebie”. Organizowane przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego największe w Polsce show naukowe odbyło się w Krakowie 16-17 września. Zgromadziło ponad 4 tysiące uczniów, a także naukowców, popularyzatorów nauki, youtuberów czy twórców festiwali naukowych z całej Polski.

Uczony w laboratorium jest jak dziecko. Zadaje fundamentalne pytania i szuka na nie odpowiedzi – powiedział Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego otwierając pierwszy dzień Kongresu Nauka Dla Ciebie.

To właśnie dzieci i młodzież w wieku szkolnym były głównymi odbiorcami wydarzeń pierwszego dnia. Na scenie pojawiło się wielu znanych popularyzatorów nauki, w tym Tomasz Rożek (Nauka. To lubię.), Karol Wójcicki (Z głową w gwiazdach), Mariusz Gogól (Zlewka Totalna) czy Agata Kurzyk (popularyzatorka inżynierii biomedycznej, wiolonczelistka i kompozytorka). Był także robot EuGenius, który wspierał naukowców podczas ich eksperymentów, a wodę do szklanek nalewał łazik marsjański Impuls, który dzień wcześniej zająć pierwsze miejsce w zawodach European Rover Challenge. Z łazikiem można było także… zatańczyć. Gospodarzami pierwszego dnia byli Paweł Orleański, prezenter Galileo, oraz Paweł Kluz, iluzjonista i komik.

Dziś uczniowie mają możliwość spotkania ze starszymi koleżankami i kolegami, którzy konstruują np. łaziki marsjańskie. Chcemy w tej sposób rozbudzić wśród nich zainteresowanie nauką, która może w przyszłości stać się ich pasją – powiedział w czasie konferencji prasowej Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Czekamy na nich w naszych Instytutach, chcemy, aby osiągnęli wielki sukcesy – dodał.

Rekonstrukcje odkryć archeologicznych w 3D, wizualizacje świątyni Hatszepsut w Egipcie, walka rzymskich legionistów, animowana „Bitwa Warszawska 1920” czy wirtualna wizyta w gabinecie Marszałka Piłsudskiego w Belwederze to atrakcje bloku poświęconego naukom humanistycznym. Na odwiedzających czekały również unikatowe zjawiska astronomiczne z przyszłości, „Miododajne miasta” – sztuczne pszczoły, hodowanie (i drukowanie) serca i naczyń krwionośnych, a także domowy reaktor chemiczny. I to tylko niektóre z licznych pokazów odbywających  się w poniedziałkowe popołudnie w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W piwnicy przygotowano ogromną strefę łazików marsjańskich, natomiast w mniejszych salach Auditorium na uczestników czekały m.in. Planetobus, czyli mobilne planetarium oraz naukobus. Oprócz tego szereg warsztatów i interaktywnych wystaw.

Drugi dzień upłynął pod znakiem dyskusji nt. sposobów i wyzwań stojących przed popularyzacją nauki. Rektorzy czołowych polskich szkół wyższych podpisali Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, a praktycy dyskutowali o szansach i wyzwaniach, jakie w realizacji tego ważnego zadania stawia przed nimi współczesny świat.

Wydarzenie miało na celu pokazać jak ważne we współczesnym świecie jest rzetelna promocja osiągnięć naukowych i zarażanie młodych ludzi pasją do nauki, która w przyszłości nabierze wymiernych kształtów w postaci osiągnięć i wynalazców polskich naukowców, którymi będziemy mogli chwalić się na całym świecie.